Szergej Szoboljev, a Batykiv-scsina párt frakcióvezetője, a terror-ellenes törvény beterjesztője felhívta a figyelmet, hogy a politikai kérdéseket tárgyalás útján kell rendezni: akinek illegális fegyvere van, az terrorista, akinek politikai célkitűzései vannak, az tárgyaljon. Ugyanakkor lapzártánk idején több kelet-ukrajnai városban is megszállás alatt tartják az oroszpárti szeparatisták a városi adminisztráció épületét, Luhanszkban pedig a biztonsági szolgálat székházát. A felfegyverzett tüntetőkkel szemben még nem alkalmaztak erőszakot a helyi fegyveres erők, mindazonáltal nem tudni, hogy az állítólag túszokat ejtő és az épületet aláaknázó szeparatisták ellen megindul-e az ostrom; az ukrán haderő mindenesetre Dnyepropetrovszkból átcsoportosította a harckocsikat. A dnyepropetrovszki városi adminisztráció épületének ostroma is csak Rinat Ahmetov, a leggazdagabb ukrán oligarcha személyes közbenjárása miatt állt meg, a milliárdos ugyanis sikerrel meggyőzte az épületet visszafoglalni szándékozó speciális alakulatok vezetőit, hogy tárgyalásos úton rendezzék a konfliktust, nem pedig széleskörű terrorelhárító akció keretében.
Az ukrán vezetés, úgy tűnik, elkötelezett az illegális fegyverek begyűjtésére: az erre szabott határidő után a módosított büntetőjogi törvények alapján terrorizmus vádjával indítanak eljárást a lőfegyverek birtokosai ellen. Donyeck városának lakói egyébként a Krímhez hasonlóan szintén el kívánnak szakadni Ukrajnától, amelynek egységével kapcsolatban Julija Tyimosenko kijelentette: egyetlen négyzetcentimétert sem hajlandó engedni. A szeparatista tüntetők mindazonáltal Molotov-koktélokkal, használt autógumikkal és szögesdróttal készülnek egy lehetséges ostromra, miközben Donyeckben az önjelölt kormányzó az oroszok közeledő beavatkozásának ígéretével tartotta a lelket az elszakadni vágyó tüntetőkben.
Az április 9-ére virradó éjszakán egyébként az orosz haderő átcsoportosította alakulatait a határ mentén, de az ukrán határt még nem lépték át – erről számolt be Facebook-oldalán Dmitrij Timcsuk, az ukrán katonai-politikai kutatóközpont vezetője. Állítása szerint az ukrán szeparatistáknak április 9-én helyi idő szerint hajnali 5-ig kellett volna folyosót kialakítaniuk a határ közelében az orosz csapatok számára. A szakértő szerint az oroszbarát felkelőknek a határ menti falvakon keresztülhaladó utat kellene biztosítaniuk az orosz csapatmozgások számára, ilyen módon folyosót képezve a kelet-ukrajnai városokig, ahol a felkelők megszállták az adminisztratív épületeket. Timcsuk szerint ezt a műveletet eddig sikerült megakadályozniuk az ukránoknak, mindemellett biztos abban, hogy erre újabb törekvések fognak történni; ugyanakkor állítása szerint az oroszpárti tüntetők részéről véres provokációkra lehet számítani. A városban elterjedt híresztelések szerint az orosz csapatok lapzártánkkor órákon belül átléphetik az országhatárt.
Szergej Pasinszkij, az elnöki adminisztráció feje a nyugtalanító események dacára bizakodik abban, hogy ahogy Harkovban sikerült vérontás nélkül rendezni a helyzetet, és a megszállt épületeket felszabadítani a speciális alakulatok segítségével, úgy a többi kelet-ukrajnai városban is normalizálódni fog a helyzet. A politikus állítása szerint az ukrán rendfenntartók az alkotmányos berendezkedéssel szemben fellépő fegyvereseket terroristaként kezelik, és a terroristák nem élvezik a lakosság támogatását. Érdekes momentum, hogy
sokan a donyecki, harkovi és luganszki megszállók között felfedezni vélték azokat a fegyvereseket, akik a Krímet is elfoglalták.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »