A nemzetközi közvélemény rideg közönnyel fogadta a három keleti rítusú, de Róma fennhatósága alá tartozó felekezet, a maroniták, a melkita és a szíriai katolikusok vezetőjének kétségbeesett segélykiáltását, amelyhez a szíriai és a görög ortodox pátriárka is csatlakozott. „Kérjük a világ vezetőit, hogy akadályozzák meg Irak felbomlását és mentsék meg az itt élő embereket a pusztító háború csapásaitól. Az iraki civilizáció végveszélyben van, beleértve a mélyen gyökerező keresztény civilizációt, amelynek tagjai az otthonuk és földjük végső elvesztésével néznek szembe” – írták a pátriárkák, akik követelték az elrabolt és túszul fogva tartott keresztények szabadon bocsátását, köztük Yohanna Ibrahim és Paul Yazigi püspökök visszatérését, akik 14 hónappal ezelőtt tűntek el Szíriában, miután iszlamista lázadók foglyul ejtették őket.
A nyilatkozatot antiókiai és más keleti keresztény felekezetek is támogatták. A megsemmisülés veszélye még közelebb van, mint a püspökök gondolták: miután az Iszlám Állam dzsihadista szervezet moszuli parancsnoka a múlt pénteki ima után kihirdette a 24 órás ultimátumot, a városból eltűntek a keresztények. Louis Sako káldeus pátriárka az AFP tudósítójának kijelentette, hogy „Irak történetében most először, Moszulban nem élnek többé keresztények”. Az állítást a Human Rights Watch (HRW) szóvivője is megerősítette. „Az Iszlám Állam a jelek szerint eldöntötte, hogy az általa ellenőrzött területeken eltörli még a nyomát is minden kisebbségi csoport jelenlétének” – áll a HRW közleményében. Hozzátették, hogy a szélesebb értelemben vett térségben, Ninive tartományban is csupán 25 ezer keresztény maradt, de ők szintén menekülésre készülnek.
Az Abu Bakr al-Baghdadi parancsnoksága alatt álló Iszlám Állam az iszlámon kívül semmilyen más vallást nem tűr el. Nyilvánvalóvá tették, hogy a hitetlenekre kirótt adó is csak átmeneti időre szól: a kalifátus területén nincs helye olyan lakónak, aki nem Allahhoz imádkozik. Az úgynevezett dzsizját a térségben utoljára száz éve az oszmán birodalom adószedői gyűjtötték.