Az MRG kisebbségi jogvédő civil szervezet néhány napja hozta nyilvánosságra azt a jelentést, amely szerint az iraki helyzet megérett a nyugati hatalmak beavatkozására. A Válságból a katasztrófába című jelentés vészjósló pontossággal írja le az amerikaiak kivonulása és az Iszlám Állam behatolása közötti időszak következményeit, amelyek még korántsem érték el a mélypontot.
Irak mindig is az egymás mellett élő kisebbségek színes térképe volt, ahol jól megfértek egymás mellett a türkmének, kurdok, romák és jazidik. Bizonyos mértékben szabadon gyakorolhatták vallásukat, még akkor is, ha a többséghez tartozó iszlámhívők aposztatának vagy sátánhívőnek tartották is az egyes kisebbségi csoportokat.
Már Szaddám Huszein rémuralma idején is egyre erősödő elnyomással kellett ezeknek a közösségeknek szembenézniük, olyannyira, hogy a szunnita Szaddám katonái a síita muszlimokat is üldözték és irtották. Az amerikaiak közbelépése folytán viszont mindössze annyi változott, hogy a kormány szunnita többségűből síita többségűvé vált, Nouri al-Maliki vezetésével. A szunniták számára ezzel fordult a kocka; ám a többi kisebbség, mondhatni, csöbörből vödörbe került: semmit nem javult a helyzetük annak ellenére sem, hogy a demokratikus amerikai erők kikényszerítettek az iraki kormányból egy olyan alkotmányt, amelyben megfogalmazzák a kisebbségeket megillető jogokat is.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »