Turki bin Fejszál szaúdi herceg, a Királyság hírszerzésének korábbi vezetője azt nyilatkozta, hogy „bármijük is van a perzsáknak, nekünk is meglesz”, London szaúdi nagykövete pedig azt állította, hogy amennyiben jóváhagyásra kerül az iráni atomprogram, akkor „minden lehetőség az asztalon lesz”. A herceg és a diplomata kijelentései újabb egyértelmű utalások arra, hogy a szunnita arab államok – köztük Szaúd-Arábia is – aggódnak biztonságuk miatt, és amennyiben Irán lehetőséghez jut atomprogramjának végrehajtására, készek lesznek akár nukleáris fegyverekkel is megvédeni magukat. Az azonban kérdéses, honnan és hogyan jutnának hozzá a megfelelő technológiához. Fareed Zakaria, a CNN külpolitikai műsorvezetője a Washington Postban megjelent cikkében amellett érvelt, hogy Szaúd-Arábia több okból is képtelen lenne egy atombomba előállítására.
Az újságíró szerint a sikertelenség egyik oka az, hogy az országnak még saját autóipara sincs, és első saját gyártású autójuk is várhatóan csak 2017-re fog elkészülni. Ez egyébként szemmel láthatólag nem akadályoz meg más államokat az urándúsításban, hiszen több másik, atomfegyverrel vagy technológiával rendelkező országnak, így Pakisztánnak, Indiának és Észak-Koreának sincs hazai autóipara. Másrészt Zakaria azon állítása sem állja meg a helyét, hogy „Szaúd-Arábia tud lyukakat ásni a földbe, és kiszivattyúzni az olajat, de másra nem nagyon képes”, hiszen a Nukleáris Világszövetség (WNA) információi szerint a Királyság jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy nukleáris technológiára tegyen szert, melyet elsődlegesen áram-előállításra használna.
Az ország kormánya az elmúlt években atomkutatási projekteket finanszírozott, jelents mennyiségű pénzt fektetett be a nukleáris magániparba, és 2009-ben bejelentette, hogy atomprogram elindítását is tervezi, hiszen egyre nő az elektromos áram iránti igény. Néhány évvel később Kínával kötöttek megállapodást atomerőmű-fejlesztésről, és idén márciusban a Koreai Atomenergiai Kutatóintézettel egyeztek meg abban, hogy az ázsiai ország legalább két SMART dél-koreai reaktort fog felépíteni az Arab-félszigeten (a reaktorok csak az elektromos áramhoz szükséges energia előállítására alkalmasak.) A WNA információi szerint a Királyságnak sokkal ambiciózusabb tervei is vannak, hiszen a következő 20 évben tizenhat atomreaktort építene 80 milliárd dollár értékben, így áramszükségletének 20 százalékát ebből a forrásból sikerülne kielégítenie az olaj és a gáz e célra történő alkalmazása helyett.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »