Nem csak az izgatott készülődés okozott felfordulást Barack Obama kenyai útja körül. Már érkezése előtt 700 helyi evangéliumi keresztény vezető, illetve politikusok fordultak hozzá nyílt levélben, arra kérve, hogy ne a melegpropaganda népszerűsítésére használja fel látogatását. Arra is felszólították az elnököt, hogy ne próbáljon rájuk erőltetni olyat, ami ellentétes a hitükkel és a kultúrájukkal. A levél egyik megfogalmazója, Mark Kariuki egy 38 ezer gyülekezetből álló szövetséget vezet, amelyhez mintegy 10 millió kenyai keresztény tartozik. Kariuki azzal érvelt, hogy „a nemzet ereje a család, ha pedig a családot szétrombolják, akkor a nemzetet is lerombolják”, ők pedig „nem akarnak ajtót nyitni az előtt, hogy a nemzetüket lerombolják”.
A látogatás előtt családpárti aktivisták megmozdulást is szerveztek Nairobiban, amelyen szintén arra kérték az amerikai elnököt, hogy ne kerüljön napirendre a téma. A demonstráció egyik résztvevője szerint Obamának kenyai származása miatt tisztában kellene lennie az ország kultúrájával és azzal, hogy Afrika konzervatív értékeket vall. Több kenyai pedig a Twitteren is kampányt indított, amelynek során arra próbálták figyelmeztetni az Egyesült Államok vezetőjét, hogy Amerikán kívül ne terjessze melegpropagandáját.
A levél és a tiltakozások azonban nem találtak halló fülekre Obamánál, akinek fontosabb volt, hogy – ahogy eddig is – a homoszexuális lobbi elvárásainak eleget téve erőteljesen szólaljon fel a melegjogokért afrikai ott-tartózkodása alatt. A kontinens lakóinak döntő többségét ugyanis az ellenállás jellemzi a melegtémában. Egyedül Dél-Afrikában fogadták el az azonos neműek közötti házasságot. Kenyában és 37 másik afrikai országban illegális a homoszexualitás, amivel a közvélemény egyet is ért. A Pew Research Center közvélemény-kutató cég 2013-as felmérése szerint a földrész legnagyobb gazdaságának számító Nigériában a lakosság 98 százaléka véli úgy, nem szabad, hogy a homoszexualitás a társadalom részét képezze.