A jelentés hangsúlyozza, hogy az Iszlám Állam átlépett egy határt, vagyis már nem „pusztán terrorszervezet”, hiszen azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy más, „normális” államokhoz hasonlóan adminisztrációt is fenntart. Németország és Európa biztonságára is nagy veszélyt jelentenek a Szíriából és Irakból visszatérő militánsok, akiknek töretlen az önbizalmuk az elmúlt hónapok katonai vereségei ellenére. Ennek oka, hogy Ramadit és Palmürát viszont sikerült elfoglalniuk, így Szíriának már több mint a felét tartják megszállás alatt.
A tavalyi év elejéig „csak” 270-en mentek Irakba vagy Szíriába harcolni, de 2015-re több mint 100 százalékkal nőtt a számuk, hiszen összesen 600 németországi dzsihádista döntött úgy, hogy részt kíván venni a Közel-Keleten dúló háborúban. A militánsok száma mellett aggasztó az a tény is, hogy többen közülük öngyilkos merényletet követtek el a szervezethez való csatlakozásuk után. A német titkosszolgálati dokumentum szerint az Iszlám Állam mellett a jövőben az al-Kaida is komoly fenyegetést fog jelenteni, mivel az Oszama bin Laden által alapított terrorcsoport rivalizál az IÁ-val, és valószínűleg látványos támadásokkal fogja majd megpróbálni helyreállítani korábbi „renoméját”.
A külföldön tevékenykedő iszlamisták mellett komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent a szalafista mozgalom térhódítása, mely az iszlám legdinamikusabban növekvő irányzatává vált Németországban. A csoport tagsága egy év leforgása alatt 1500-zal nőtt. A mozgalomból többen is csatlakoztak az IÁ terroristáihoz, vagyis az tulajdonképpen „ugródeszkaként” funkcionál a jövőbeli dzsihádista harcosok számára.