A június végi tunéziai tengerparti merénylet után Kuvaitban és Szaúd-Arábiában is az IÁ harcosai robbantottak, a Sínai-félszigeten pedig egy egyiptomi katonai támaszpont ellen intéztek támadást: ezekben több mint száz ember halt meg. A Közel-Keleten elkövetett merényletek mellett a nigériai Boko Haram is aktivizálta magát: egy nőt és egy kislányt használva öngyilkos merénylőként, a Ramadán lezárásának ünnepe, az Eid Al-Fitr alkalmából 69 emberrel végeztek. Szintén az ünneplő tömegben robbantotta fel magát három tonna robbanóanyaggal megrakott autójával egy bagdadi merénylő: a száz halálos áldozat némelyikét a szomszédos házak tetejéről kellett leszedni.
A merényletekkel szemben Európa sincs biztonságban: a Le Figaro felvázolta a potenciális merénylők jellemrajzát, amelyből kiderül, hogy nemcsak a külvárosi, muszlim vallású szegényeket lehet radikalizálni és megnyerni a terrorizmusnak, hanem a jó körülmények közt élő, de a nyugati értékekben csalódott nihilisták közül is sokan csatlakoznak az Iszlám Állam harcosaihoz. Ott egyszerű megoldást remélnek a szociális igazságtalanságokkal és erkölcsi romlással szemben.
Ily módon azonban nemcsak egy szervezett hadsereg ellen kell fellépni, amely Irak és Szíria területén folytat harci cselekményeket és foglalja el egyik várost a másik után, hanem bármelyik öngyilkos merénylő vagy tömeggyilkos is bizonyulhat az Iszlám Állam terroristájának, ahogy ezt a közelmúltban Franciaországban meghiúsított merénylet is mutatja. Három, az interneten radikalizálódott