Ha az olajszakértők előrejelzései korrektek, Szaúd-Arábia két éven belül nagy bajba kerülhet, egy évtized alatt pedig olyan válság teljesedhet ki, amely alapjaiban rendítheti meg a királyságot. Ennek az oka pedig nem más, mint a palaolaj-forradalom, aminek legfontosabb helyszíne az Egyesült Államok, ahol 2010 óta 20 ezer új kutat fúrtak, 33 százalékkal növelve az ország kitermelését.
Ha minden a tervek szerint alakul, az Egyesült Államok 2020-ra már 62 dollár körüli áron értékesítheti nyers kőolaját, ami drasztikusan át fogja rajzolni a Közel-Kelet gazdasági térképét. Korábban erről az árról úgy vélték, hogy hosszú távon veszteséges lesz a palaolaj-kitermelők számára, most azonban úgy tűnik, mégsem.
Szaúd-Arábia partnereivel együtt múlt novemberben kockázatos játszmába fogott, hogy még időben kiszorítsa riválisait a kőolajpiacról. Az OPEC radikálisan megemelte saját kitermelését, és mindent megtett annak érdekében, hogy minél jobban lenyomja az árakat. Ezzel idén júliusra több mint hároméves csúcsra emelkedett az OPEC olajtermelése.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »