A legutóbbi vitát a múlt hét csütörtökön tartották az ohiói Clevelandben, két fordulóban, ahol az esti vitára csak azt a tíz jelöltet hívták meg, akik a közvélemény-kutatások szerint vezetik a jelöltlistát, a többiek egy korábbi időpontban, délután ötkor vitatkozhattak egymással. Ugyanígy tervezik a felosztást a következő vitára is, amelyre szeptember 16-án kerül majd sor Kaliforniában.
A felosztás alapjául szolgáló közvélemény-kutatásokat bizonyos jelöltek bírálták, ugyanis a mértékadó média által esélyes indulónak tartott Chris Christie, vagy az előző elnökválasztáson már szárnyait próbálgató Rick Santorum az augusztusi adatok alapján a mezőny hátsó részében foglalt helyet, míg Donald Trump, akit a többiek igyekeznek komolytalan jelöltnek beállítani, az első helyen áll, még mindig mintegy 17 százalékponttal. A vita előtt a közvélemény-kutatásokban Trump 26 százalékponttal volt első helyezett, viszont a Fox News műsorvezetője, Megyn Kelly élő adásban olyan sikeresen hozta zavarba húsbavágó kérdéseivel, hogy ellentmondásos válaszaival, úgy tűnik, maga ellen fordított néhány százaléknyi támogatót. Ennek ellenére továbbra is vezet, ami a média szerint egyelőre csak azt mutatja, hogy a választóknak elegük van a politikusokból, és változtatni akarnak, mindegy, milyen áron.
Trump igazi médiaceleb, aki egy olyan Amerikát képvisel, amely már nem létezik. Az „amerikai álom” megtestesítőjeként először az üzleti világban, majd a valóságshow-k segítségével a szórakoztatóiparban építette fel saját magát, innen próbál most átnyergelni a politika világába. Kampányának legfőbb célkitűzése, hogy „tegyük újra naggyá Amerikát”, viszont a tévévita tanulságai szerint egyelőre mégsem veszi komolyan, annak ellenére, hogy a változásra áhítozó amerikaiak számára ő akár valódi jelölt is lehet, mivel nem sokban hasonlít a politikai háttérrel induló jelöltaspiránsokra.