Andrew Parker személyében most először adott élő interjút a brit titkosszolgálat hivatalban lévő vezetője. Parker a BBC rádiónak adott interjú során hangsúlyozta: a súlyos terrorfenyegetettség miatt az MI5 energiájának nagy részét a támadások megelőzése köti le. A főigazgató szerint az elmúlt egy évben tovább nőtt a fenyegetettség, hiszen hat merényletet sikerült megakadályozniuk, ami „a legnagyobb szám 32 éves pályafutásom alatt”. Parker szerint a helyzet csak súlyosbodni fog a szír háborús helyzet miatt.
Mindeközben a hírszerzőknek új kihívásokkal kell szembenézniük, mert a terroristák nagy befolyással rendelkeznek a közösségi hálón, és modern eszközöket használnak (például okostelefont) az üzeneteik célba juttatásához. Emiatt az MI5 az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt fog fektetni az internetes tevékenységekre, adatelemzésekre, illetve a terroristák vagy terrorgyanús személyek kommunikációjának figyelésére. Azzal kapcsolatban, hogy miért nem sikerült a szolgálatnak megakadályoznia, hogy például Dzsihád John csatlakozzon az Iszlám Államhoz, Parker kifejtette: nincs kapacitásuk arra, hogy mindenkit figyeljenek, mindig ki kell választaniuk a legfontosabb személyeket. Arról azonban meg vannak győződve, hogy a fenyegetés nem a migránsoktól és a menekültektől jön, hanem inkább azok veszélyesek, akik elmentek Szíriába harcolni, majd visszajöttek. (A főigazgató nem tért ki arra az eshetőségre, mi történik, ha az IÁ harcosai menekültnek álcázva jutnak be különböző európai országokba, pedig a terrorszervezet az utóbbi időben többször is azzal hencegett, hogy a harcosai ezzel a módszerrel már sikeresen be is jutottak a kontinensre.)
Egyelőre úgy tűnik, a britek dróntámadásokkal igyekeznek felvenni a küzdelmet a „kalifátus” erőivel szemben, ugyanis a brit védelmi miniszter parlamenti felszólalásában azt mondta, hogy hozzávetőlegen 330 IÁ-harcost likvidált a brit Királyi Légierő 2014 szeptembere és idén augusztus között. A kivégzett terroristák között volt a brit Ruhul Amin, Reyaad Khan és Junaid Hussain, akik közül utóbbi kettő a nyári megemlékezésekre tervezett merényletet, és terveik között szerepelt az angol királynő elleni támadás is. Nemrégiben David Cameron a brit katonai beavatkozás kiterjesztését szorgalmazta Irakban és Szíriában, de a Munkáspárt új vezetője, Jeremy Corbyn ellenezte a felvetést arra hivatkozva, hogy ezzel „nem segítenének a menekülteken”, hanem csak még többen kelnének útra. (Nagy Boglárka)
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »