„Miből gondolja, hogy a férfi Al-Nuszra tag volt?” – kérdezem az egyik kurd fegyveres kísérőnket, aki elismerően, sőt rajongással beszélt László Petráról, a menekültet felrúgó operatőrről. Nem úgy a gyermekével menekülő apáról, a felrúgott Oszama Abdul Mohszen Al-Ghabadról, akinek sikeres spanyolországi letelepedése bejárta a világsajtót. „Olyan nincs Szíriában, hogy ne tartoznál ahhoz a csoporthoz, amely ellenőrzi a területet, ahol élsz. Szíriában nincs olyan, hogy valaki semleges. Vagy velünk vagy, vagy ellenünk. Más nem létezik” – jön a magyarázat.
Míg az egyébként szintén nagyrészt szunnita vallású kurdok majdnem mindegyike hősként tekint a magyar riporternőre, az észak-szíriai kurdok által ellenőrzött Rozsavét (Rasafeh) irányító kurd Demokrata Unió Párt (PYD) lapjában, a Rudaw-ban több állítás is megjelent Mohszenről, ezek közül a legenyhébb volt az, hogy az Al-Nuszra nevű szíriai Al-Kaida fiók aktív támogatója volt. Az újságban többek között a kurdok elleni népirtásban való részvétellel is vádolják.
Bár, amikor ezeket a sorokat írom, még mindig nem kaptam semmilyen bizonyítékot, amely alátámasztaná a kurdok állításait; egy olyan országból, mint a jelenlegi Szíria, jó ha bármilyen archív dokumentum egyáltalán előkerül. Eskü alatt vallja azonban mindegyik frakció, hogy előkerítenek nekem egyet. Nem mintha bármi is mentené László Petra rugdosását.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »