A 2020-ig érvényes kiotói egyezségben 55 fejlett ország vállalta, hogy hozzájárul a globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának további növekedését megfékező intézkedések költségeihez, Koppenhágában pedig arról volt szó, hogy a többiek is fizessenek. Peking képviselői akkor azt hangoztatták, hogy nem Kína, és nem a mai fejlődő vagy felemelkedő országok dolga fizetni az előző korszak és a legutóbbi évtizedek széndioxid-kibocsátása miatt, hiszen azon a mai iparosodott hatalmak gazdagodtak meg, más országok erőforrásait felhasználva. Ebben van logika, de, bár egyetértettek abban, hogy ha egyhamar nem is lehet leállítani a jórészt emberi tevékenység okozta globális felmelegedést, az ne nőjön (az iparosodás előtti állapothoz képest) 2 Celsius-foknál nagyobb mértékben. A szükséges hozzájárulások teljesítését azonban nem tették kötelezővé.
Most többek között az nyújt új esélyt, hogy Koppenhága óta fokozatosan változott Kína álláspontja. Peking egyre „zöldebb” célokat tűz ki, 2013-tól pedig már Hszi Csin-ping elnöksége idején valóságos fordulatot valósított meg. Nem véletlen, hogy Laurent Fabius, a COP21 fő szervezője három év alatt 12 alkalommal látogatott Pekingbe, s hogy François Hollande francia államfő, aki sorra felkereste a konferencia sikere szempontjából legfontosabb fővárosokat, a végső lendület biztosítása érdekében éppen Kínában zárta le ezt a szériát.
Hollande jól számított. A Pekingben kiadott közös nyilatkozatban Kína elfogadta azt az elvet, hogy a megkötendő új klímaegyezmény „jogilag kötelező” okmány legyen (bár Washington ezt elutasítja), s hogy az egyes országok vállalásainak teljesítését külön erre létrehozandó mechanizmusnak kell figyelemmel kísérnie, ötévente áttekintve a haladást (ami arra utal, hogy szükség esetén növelni kell a befizetéseket). A párizsi Le Monde szerint Kína nemcsak azért válik így kulcsszereplővé, mert a legnagyobb környezetszennyező (az üvegházhatású gázok 25 százaléka Kínából jut a légkörbe) fogad el ilyen elvet, hanem azért is, mert egy 33 fejlődő országot tömörítő csoport (a G77) társult tagjaként képes másokat is megnyerni az új álláspontnak.Peking másfél évtizede még óvatosan kezdte a környezetkímélő technikák bevezetését, tavaly azonban már célul tűzte ki, hogy legkésőbb 2030 táján véget vessen üvegházhatású gázkibocsátása növekedésének. (Friss közlés, hogy 2017-ben Kína csatlakozik a szénkvótarendszerhez, amely a káros kibocsátások csökkentését premizálja, és 2,8 milliárd dollárral maga is hozzájárul a fejlődő országok kevésbé szennyező termelésre való átállását segítő ENSZ-alaphoz. A világ legnépesebb országában mind nagyobb szerepet kap a megújuló zöldenergia, a napelemek és a szélerőművek; sőt a hibridautók terén Kína globális vezető szerepet vív ki magának, Tiencsin mellett pedig felépítette „a világ legnagyobb zöld városát”.
E fordulatnak főleg belső okai vannak. A kínai vezetés szemében a pártállam létét igazoló társadalmi stabilitás – a „harmonikus társadalom” – fenntartása a legfontosabb. Ehhez eddig a gazdaság páratlan ütemű növekedése, a foglalkoztatás folyamatos bővülése kellett, most viszont az élhetőbb környezet. A mind népesebb városi középosztály egyre kevésbé hajlandó belenyugodni az eddigi, egyébként is csökkenő lendületű fejlesztési modellel járó egészségi, társadalmi ártalmakba, nő a nyugtalanság és elégedetlenség. A zöld út viszont nemcsak tisztább levegőt ígér, de új, korszerű fejlesztési modellt is, a Hszi Csi-ping által megfogalmazott „kínai álmot”.
Sajnos, a realitások még messze vannak ettől. Nemcsak azért, mert a zöld modell költséges, például a tiencsini ökováros annyira drága, hogy a tervezett 200 ezer helyett mindössze 30 ezer lakója akadt. Még kínosabb, hogy a pekingi statisztikai hivatal egyik friss évkönyvéből kitűnt: éveken át legalább 17 százalékkal alábecsülték a szénfogyasztást. A The New York Times ebből kiszámította, hogy 2012-ben Kína a korábban közölteknél csaknem egy milliárd tonnával (!) több CO2-t bocsátott ki – többet mint amennyit az egész német gazdaság produkált ugyanakkor.
Ennek ellenére is mind valószínűbb, hogy a COP21 végre a felajánlások növelését hozza meg. Sokáig úgy festett, hogy a világ vállalásaiból még annyi sem fog összejönni, amivel 3 Celsius-fok alá lehetne csökkenteni a légkör további melegedését évszázadunkban. Jó hír, hogy ma már, évek óta először, 2,7 Celsius-fok is elérhetőnek tűnik. Igaz, a Kiotóban kilátásba helyezett summáknak csak mintegy kétharmada folyt be a kasszába. Viszont éppen ezért válhat az új nekirugaszkodás sikerének kulcsává, hogy ma már Peking, a korábbi kerékkötő támogatja, hogy létrehozzák a befizetések későbbi növelésére is lehetőséget nyújtó mechanizmust. Már csak Washingtont kellene meggyőzni.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »