Rögös út vezet a stabil koalícióhoz – Benjamin Netanjahu már hetek óta titkos tárgyalásokat folytatott az ellenzéki Cionista Táborral egy egységkormány felállításáról. A jelenlegi felállásban ugyanis a kabinet minimális többséggel rendelkezik – a 120 tagú Kneszetben 61 képviselő tartozik a kormányhoz, ami rendkívül ingataggá teszi a helyzetét. Úgy tűnt, a hosszas megbeszélések eredményesek voltak, és létrejött a megállapodás a két párt között. Az egyeztetések azonban az utolsó pillanatban zátonyra futottak. Netanjahu ekkor hirtelen váltva a Jiszráél Béténuhoz fordult, és múlt szerdán bejelentette, hogy a párt vezetőjének, Avigdor Liebermannak felajánlotta a védelmi és bevándorlási ügyek minisztériumát. Az izraeli kormányfőnek eleinte itt könnyebb dolga volt: az 50 perces, közvetítők nélkül zajlott tárgyaláson előzetes egyezség született. Azonban később, ahogy a két párt közötti ellentétek felszínre kerültek, már nem mentek ilyen simán a dolgok.
A hét elején úgy tűnt, zsákutcába értek a tárgyalások, miután vita robbant ki a bevándorlók nyugdíjának emelése körül. Az egykori külügyminiszter azt akarta elérni, hogy a volt Szovjetunió területéről érkezett bevándorlókra terjesszék ki a nyugdíjas juttatásokat. Több juttatás összege ugyanis attól függően emelkedik, hogy az illető mennyi ideje él Izraelben, és hány évet dolgozott ott – így azok, akik az egykori szovjet térségből érkeztek, és már nyugdíjasok, nem jogosultak a juttatásokra. Moshe Kahlon pénzügyminiszter azonban azt akarta biztosítani, hogy a nyugdíjemelések ne csak a bevándorlókat, hanem az ország idős és szegény lakosságát is érintsék. Beszámolók szerint a Jiszráél Béténu rugalmas hozzáállásának köszönhetően a nézetkülönbségeket végül sikerült elsimítani, és létrejött a koalíciós megállapodás, amelyet alá is írtak.
Az egykori külügyminiszter visszatérése az izraeli kormányba heves reakciókat váltott ki. Bár Netanjahu szerint még nem kizárt, hogy sikerül a Cionista Tábort is bevonni a koalícióba, a balközép ellenzéki tömörülés vezetője, Jichak Herzog a Twitteren egyértelművé tette, hogy nem fognak csatlakozni. Mint írja, „Netanjahu Liebermant és Bennettet választotta, mi pedig azt választjuk, hogy ellene harcolunk”. A volt külügyminisztert többen a katonai pálya hiánya miatt sem tartják alkalmasnak a védelmi tárca élére. Gilad Erdan stratégiaügyi miniszter azonban úgy véli, időnként szükség van olyan védelmi miniszterre, aki nem katonai körökből jön. Szerinte egy „külsős” friss ötleteket és perspektívát hozhat az izraeli hadseregbe.