Boris Johnson, a kiválási kampány vezető figurája elmondta: minden úgy lesz, ahogy eddig, kivéve, hogy a britek ezentúl megtartják az uniós költségvetésbe befizetett pénzt, és nem tartják majd magukra nézve kötelezőnek az unió által hozott rendelkezéseket. A brüsszeli csúcstalálkozón viszont az uniós kormány- és államfők világosan kinyilvánították, hogy aki kilép a klubból, az előjogokat is elveszíti. Angela Merkel egyértelműen elmondta David
Cameron leköszönő brit miniszterelnöknek Brüsszelben, hogy „aki ebből a családból ki akar lépni, nem várhatja el, hogy minden kötelezettség egy csapásra eltűnjön, a privilégiumok viszont megmaradjanak”. Szerdai sajtótájékoztatóján – miután az unióban maradó 27 tagország vezetői már David Cameron nélkül ültek össze nem hivatalos találkozóra – Angela Merkel arra figyelmeztetett, hogy egészen addig nem kerülhet sor tárgyalásokra Nagy-Britannia és az EU jövőbeli kapcsolatairól, míg London a lisszaboni szerződés 50. cikkelye értelmében formálisan be nem nyújtja kilépési igényét.
A német kancellár korábban arra sürgette a briteket, hogy a kilépési folyamat elindítása előtt kezdjenek tárgyalásokat a jövőről, mivel a lisszaboni szerződés mindössze két szűk évet ad arra, hogy a kilépésről és a folytatásról szóló megállapodások megvalósuljanak. Az EP elnöke, Martin Schulz viszont arra mutatott rá, hogy minél hamarabb el kell kezdeni az 50-es cikkely alkalmazását, ugyanis a „bizonytalanság jelenti a legnagyobb problémát”. Brüsszel már ki is jelölt egy vezető tárgyalót Didier Seeuws személyében, aki a korábbi belga miniszterelnök szóvivője volt, és keményvonalas föderalista hírében áll. Addig viszont nincs kivel tárgyalni, amíg nincs új brit miniszterelnök. Ezzel párhuzamosan máris vita indult arról, hogy esetleg a britek meggondolhatják-e magukat, vagy az ajtó csak egy irányba, kifelé nyílik. Arról is szó lehet, hogy az 50-es cikkely által előírt két év türelmi időszak helyett kitolják a megállapodási időszak végét öt évre – elvégre a sok államot érintő, nagy kereskedelmi egyezményeket sem két év alatt szokták letárgyalni.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »