Az amerikai médiában azonban többen feltették a kérdést: a volt külügyminiszter tudatosan engedi át a terepet riválisának, mondván, Trumpnak önmaga a legnagyobb ellensége, és úgyis hibázni fog, vagy pedig stábja igyekszik kímélni a törékeny egészségi állapotú jelöltet. Ez utóbbi verziót hangoztatja maga Trump is, aki kijelentette: Clintonban „nincs meg a szükséges fizikai állóképesség ahhoz, hogy felvállalja a harcot az Iszlám Állammal és más kihívásokkal szemben”.
A republikánus jelölt is elővette a nyolc évvel ezelőtti kampányban feltett kérdést: „Vajon ki alkalmasabb arra, hogy elnökként és főparancsnokként megfelelően reagáljon, ha hajnali 3 órakor befut telefonon egy riasztás?” Trump szerint Hillary Clinton napközben is bizonytalan fizikai állapotban van, nemhogy éjszaka. „Nézzék csak meg, mit csinál! Elmond egy rövid beszédet, kikapcsolja a súgógépet, és utána hazamegy, hogy aludjon. Utána nem látjuk két napig.” Trump azt állítja, hogy emiatt halt meg Chris Stevens nagykövet is a líbiai Bengáziban. „Úgy kellett meghalnia, hogy hiába várt segítséget, miközben Hillary Clinton mélyen aludt az ágyában. Amikor csörgött hajnalban a telefon, Clinton nem reagált.”
A két jelölt augusztusi kampánynaptárát összevetve valóban feltűnő a különbség: Trump a hónap első felében egy híján minden nap tartott gyűlést, időnként többet is, míg Clinton hétvégenként kerülte a nyilvánosságot, és hét közben is tartott szünnapokat. Még nagyobb a különbség, ha a kampányrendezvényeken résztvevők számát nézzük: Trumpot mintegy tízszer többen hallgatták meg élőben, mint riválisát. Kérdés, hogy ennek mekkora a közvetlen jelentősége, hiszen Trump a felpörgetett kampánytempóval sem tudja ellensúlyozni Clinton precízen felépített és sokszorta nagyobb forrásokból finanszírozott választási gépezetét. Ráadásul ő sem fiatal: konkrétan másfél évvel idősebb, mint Clinton, emellett közismerten szereti a gyorséttermi ételeket, és nem tudni arról, hogy rendszeresen sportolna. Trump különösen fáradtan hajlamos olyan kijelentésekre ragadtatni magát, amelyekkel aztán a szinte egyöntetűen Clinton-párti főáramú média napokig riogathatja a választókat.