„Oroszország szíriai tevékenysége barbarizmusnak minősül, nem pedig terrorellenes bevetésnek. Moszkva egy gyilkos rezsimet támogat Szíriában” – ilyen kijelentéseket tett az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a világszervezet Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén. Az egyeztetést az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország kezdeményezésére hívták össze múlt hétvégén, éppen azért, hogy az Aleppóban kialakult tarthatatlan állapotokat megvitassák. Az ülésen azonban a heves bírálatokon kívül nem történt előrelépés a több mint öt éve tartó szíriai válság megoldása felé. Az oroszok továbbra is kitartanak álláspontjuk mellett. Oroszország ENSZ-nagykövete szerint „jelenleg szinte lehetetlen feladat a béke megvalósítása Szíriában, mert több száz milicista csoport felfegyverzése zajlik, az ország területét pedig úgy bombázzák, hogy nem tesznek különbséget a civil és a katonai célpontok között”.
Az amerikai és orosz közvetítéssel létrejött szeptember 9-i tűzszüneti megállapodás múlt hétfőn omlott össze, miután Aleppo északi részén légicsapás ért egy ENSZ-segélykonvojt. A támadásban 12-en haltak meg. Az Egyesült Államok Franciaországgal és Nagy-Britanniával együtt Oroszországot és szövetségesét, Bassár el-Aszad szíriai elnök erőit teszi felelőssé a támadásért, amelynek során véleményük szerint háborús bűnöket követtek el. Moszkva azonban tagadja, hogy ők bombázták volna le a segélyszállítmányt – az oroszok úgy vélik, a lázadók vagy egy amerikai drón okozhatta a tragédiát, ezért az eset alapos kivizsgálását sürgetik.
Ugyanakkor nem csak az említett incidens volt az oka annak, hogy a tűzszünet nem tartott sokáig. A szíriai hadsereg parancsnoka azt követően jelentette be, hogy a fegyvernyugvás már nincs érvényben, hogy szeptember 17-én amerikai harci repülőgépek 62 szíriai katonával végeztek egy légicsapás során. Szergej Lavrov szerint „nehéz elhinni”, hogy az Egyesült Államok ekkorát hibázik Dajr ez-Zaurnál, ahol a szíriai kormányerők az Iszlám Állam fegyveresei ellen harcoltak. Az orosz külügyminiszter azzal is vádolta Washingtont és nyugati szövetségeseit, hogy a humanitárius konvojt ért támadással akarják elterelni a világ figyelmét arról, amit az amerikai légierő tett Dajr ez-Zaurnál. Lavrov úgy véli, Amerika az oroszokat akarja hibáztatni azért, ami Szíriában zajlik, miközben az Iszlám Állam visszaszorítására tett ígéreteinek nem igazán tud eleget tenni.
A nyugati országok retorikája ellen szólalt fel az orosz elnök szóvivője is. Dmitrij Peszkov szerint Moszkva számára elfogadhatatlan az a hangnem, amellyel az amerikai, illetve brit képviselők tárgyalnak a szíriai helyzetről. Peszkov több ponton is bírálta a nyugati országok hozzáállását. Aggodalmának adott hangot annak kapcsán például, hogy a terroristáknak a tűzszünet jól jön arra, hogy rendezzék soraikat, fegyverarzenáljukat pótolják, és újabb támadásokat készítsenek elő. A Kreml úgy véli, óriási problémát okoz az is, hogy nem határolták el egymástól a mérsékelt ellenzéket és a terroristákat.
A szíriai válság miatt kialakult amerikai–orosz feszült-séget veszélyesnek tartják egyes izraeli szakértők. A zsidó
állam egykori ENSZ-nagykövete szerint a Washington és Moszkva közötti konfliktus rendkívül kellemetlen helyzetet eredményezhet Izrael számára, amely együttműködik az oroszokkal, az amerikaiak pedig fontos stratégiai partnereik. Ron Prosor ugyanakkor nem hinné, hogy a két nagyhatalom közötti elmérgesedett viszony fizikai konfrontációhoz vezetne.
A szíriai polgárháború egyik kulcsfontosságú csataterévé vált Aleppóban viszont továbbra sem csitul a fegyverropogás, és nem sok a remény, hogy a közeljövőben normalizálódna a helyzet. A kormányerők, Moszkva és Teherán támogatásával, pár nappal a tűzszünet összeomlása után újabb offenzívát indítottak, hogy a város felkelők kezén lévő részét is elfoglalják. Aleppo 2012 közepe óta szakadt ketté: nyugati részét Aszad katonái uralták, a keleti rész pedig a lázadók ellenőrzése alatt állt. A szíriai hadsereg a héten nagyszabású szárazföldi hadműveletekbe is kezdett. A harcoknak már több száz civil áldozata van, a térségben ugyanis mintegy 275 ezer ember rekedhetett. Az ostromlott Aleppóban nem csak az elszabadult erőszak okoz problémát a helyi lakosoknak. Akadozik a vízellátás, az árak az egekbe szöktek, és az emberek egyre nehezebben jutnak hozzá alapvető élelmiszerekhez és üzemanyaghoz.
Leszámolás Ammánban
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »