John Lewis georgiai demokrata képviselő a múlt héten az MSNBC-nek adott interjújában kijelentette: nehéz lesz számára együttműködni Donald Trumppal, mivel nem tartja őt legitim elnöknek – az oroszok tudniillik tönkretették Hillary Clinton kampányát, és ez így „nem fair”. Hozzátette, emiatt nem is vesz részt a beiktatáson, most első alkalommal, amióta a kongresszus tagja. Amellett, hogy Clinton saját maga tette tönkre a kampányát, többek között korruptságával és a fehér munkásosztálybeli szavazók figyelmen kívül hagyásával, úgy látszik, Lewis véletlenül elfelejtette, hogy már George W. Bush eskütételét is bojkottálta, akit szintén nem tekintett valódi megválasztott elnöknek. Az emlékezete egyébként már máskor is cserbenhagyta: 2010-ben azt állította, hogy az Obamacare ellen a Capitoliumnál tüntető Tea Party-aktivisták kiabálva „niggernek” nevezték, ám minderről később kiderült, hogy nem igaz.
Az MSNBC-interjúban elhangzottakra Donald Trump szokásához híven a Twitteren vágott vissza: „Lewis ahelyett, hogy csak beszél, jobban tenné, ha többet törődne a körzetével, amely »szörnyű állapotban van«.”
John Lewis azonban nem csupán egy demokrata képviselő. Elévülhetetlen érdemeket szerzett ugyanis Martin Luther King mellett az afroamerikaiak polgárjogaiért való küzdelmekben. 1965-ben az úgynevezett véres vasárnapon (szavazati jogot követelve békés menetet szerveztek Selmából Montgomerybe, ám rendőrök ütlegelni kezdték őket) megsérült, s valóban elismerést érdemel akkori kiállásáért. Azóta ugyanakkor a „polgárjogi hős” státuszát kihasználva (a sajtó szinte soha nem is említi őt e titulus nélkül) nagyon sok támadást intézett politikai ellenfelei ellen. Ám ha azok érdemben megpróbáltak válaszolni, rögtön rájuk sütötték a rasszista és tiszteletlen bélyeget. Trump megállapítása pedig nem alap nélküli. Lewis és más hasonló politikusok döntései következtében több millió, kisebbséghez tartozó lakosnak reménye sincs kitörni a szegénységből, a rossz iskolázottsági lehetőségekből és a bűnözésnek táptalajt adó környékekről.