Az 1973-ban lezárt törvényt az tette különösen fontossá az abortuszpárti tábor számára, hogy ez volt az első olyan ügy, amely egészen a Legfelsőbb Bíróságig jutott.
A bírák itt 7-2 arányban úgy határoztak, hogy a terhesség második és harmadik harmadában utalják csak a szövetségi állami bíróságok hatáskörébe a terhességmegszakítások törvényi szabályozását, az első időszakban, azaz a terhesség első 12 hetében az alkotmány 9. és 14. módosítására hivatkozva úgy döntöttek, hogy az anya alkotmányos jogai közé tartozik annak eldöntése, hogy megszakíttatja-e a terhességét – azaz az első trimeszterben egyetlen állami törvény sem tilthatja meg az abortusz elvégzését. Ennek a döntésnek azóta több mint 59 millió 247 ezer meg nem született gyermek esett áldozatul.
Az ügy előtt már voltak individuális, abortusszal kapcsolatos bírósági precedensek, ám igazi nemzetformáló hatást ez az ügy gyakorolt először az amerikai társadalomra. Párhuzamosan a Roe v. Wade üggyel a Legfelsőbb Bíróság döntést hozott a Doe v. Bolton ügyben is, amelyben a georgiai abortusztörvénnyel ellentétesen ítéltek, amely ugyancsak tiltotta a terhesség megszakítását egyes különleges helyzetek kivételével.