2005 nyarán Izrael lerombolta gázai telepeit, és teljesen kivonult a területről. Az irányítást a Palesztin Hatóság (PA) vette át, amely ezzel egy időben kizárólagos fennhatóságot kapott Ciszjordánia főbb városai és környékük fö-lött is. 2006-ban azonban a Hamasz terrorszervezet megnyerte a választásokat, és a parlamenti többséget vesztett Fatahhal vívott véres utcai harcok nyomán a következő évben saját kormányt alakított a Gázai övezetben. Ennek köszönhetően, tulajdonképpen eleve
nem kettő, hanem három állammal kellett számolni: Izrael mellett a Mahmúd Abbász vezette, Nyugati partnak is nevezett igazgatási körzettel és a Hamasz kontrollálta Gázával.
A kétállami megoldás körül bábáskodók szerint e két utóbbinak kellene egy független palesztin állammá olvadnia a PA égisze alatt. (Az elmélet szerint Izraelt középen egy folyosó „vágná ketté”, hogy a palesztinok tudjanak közlekedni a két terület között.) De milyen jövő vár egy olyan államra, amely már a születése előtt ennyire megosztott?
A PA és a Hamasz folyamatos polgárháborúban áll egymással. Egymás ellehetetlenítésére a legváltozatosabb eszközöket is bevetik, mint például a politikai foglyok megkínzása és kivégzése, bérgyilkosságok, valamint az ellenfélhez kötődő szakmai vagy jótékonysági szervezetek betiltása. A PA ezeken túl rendszeresen megtorpedózza a gázaiak életszínvonalának emelésére szánt terveket, legutóbb például egy izraeli áramhálózat és egy modern kikötő kiépítését.