„Bátor és erkölcsös döntés, mert az UNESCO az abszurditás színházává vált, és mert nem őrzi, hanem eltorzítja a történelmet” – így vélekedett Benjamin Netanjahu az Egyesült Államok ENSZ-szervezetből történő kilépéséről. Izrael ezt követően szintén bejelentette távozását. Az állandó tagságuk 2018 december 21-ét követően szűnik meg. Az Egyesült Államok és Izrael ezután megfigyelői státuszban fog részt venni a szervezet munkájában.
Az amerikai lépés nem számít példa nélkülinek, korábban is előfordult már, hogy az Egyesült Államok kilépett az UNESCO-ból. Ráadásul Donald Trump kormánya többször is bírálta a szervezet döntéseit, főleg Izraellel kapcsolatosan. Amerikai tisztségviselők, köztük Nikki Haley ENSZ-nagykövet is kilátásba helyezte az állandó tagság megszűntetését, ha az UNESCO-t nem reformálják meg.
Az UNESCO-t 1945-ben, a második világháború után alakította 37 ország azzal a céllal, hogy „hozzájáruljon a békéhez és biztonsághoz azzal, hogy a nemzetek között az együttműködést ösztönzi az oktatáson, a tudományon és a kultúrán” keresztül. A szervezet eleinte egy nem nagy jelentőséggel bíró ENSZ-ügynökség volt, amely a világörökség részeként számon tartott helyszíneket rangsorolta. Emellett nemzetközi tudományos, média-és kulturális programokat szervezett. Egy idő után azonban főként az arab országok politikai érdekérvényesítésre használták, rendszeresen Izrael-ellenes határozatokat fogadtattak el az UNESCO-val.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »