Az Európai Parlament elnöke, Antonio Tajani nyitotta meg májusban az Európai Történelem Házát, amelynek célja az alapítók szerint, hogy bemutassa mindazt, „ami közös kincsünk, és amit együtt átéltünk. Nemcsak a történelemről szól, hanem az európai identitásról és az európai emlékezetről” – mondta Tajani az ingyenesen látogatható múzeum megnyitóján.
A rendkívül elegáns Art Deco épületben azonban Európának egy nagyon egyoldalú történelme jelenik meg, konkrétan a brüsszeli alkotók a háromezer éves múltból a kereszténységet egyszerűen száműzték, illetve ami utalás megmaradt, az gyakorlatilag csak negatív példaként szerepel. A legelső teremben például, amely Európának a földrajzi meghatározásával foglalkozik, bemutatják a Kr. u. (a kiállításon „természetesen”: i. sz.) 2. században élt görög térképész, Claudius Ptolemaios világtérképét, amely valóban meglehetős pontossággal ábrázolja a kontinentális Európát és a Közel-Keletet. A következő képen viszont egy középkori szimbolikus „térkép” szerepel, amely Szűz Mária képében mutatja be Európát. A brüsszeli múzeum ebből azt a következtetést vonta le, hogy a „középkorban készült térképek gyakran félretették a földrajzi pontosságot a keresztény üzenet és szimbolizmus kedvéért”.
Az európai örökséget bemutató terem a felvilágosodás korát nevezi „vízválasztónak”, ami megnyitotta az utat Európa kulturális és politikai fejlődése előtt. „Az ész és a racionális gondolkodás hangsúlyozásával drámai fejlődést inspirált a tudományban, filozófiában, társadalomban és politikában” – írja a múzeum online tárlatleírása. Az „Európai emlékezet” című tárlat a következő személyeket állítja a középpontba: Anna Frank és naplója, François Mitterand és Helmut Kohl közös verduni koszorúzása, valamint Vlagyimir Iljics Lenin mint a sztálinizmus áldozata, akinek számos fotójáról kitörölték a forradalmi harcostársak, mint például Trockij és Kamanyev alakját. (Leninről a brüszszeli kiállítás csak szépet és jót mond, figyelmen kívül hagyva azt, hogy a bolsevik vezető nevéhez fűződik a vörös terror intézményesítése és az első koncentrációs táborok felállítása – amit Sztálin csak átvett a korán elhunyt Lenintől.)