A milliárdos üzletember a hozzá köthető Project Syndicate oldalán közzétett interjúban fejtette ki gondolatait a jelenlegi válsághelyzettel kapcsolatban.
Soros György a Georg Peter Schmitznek adott interjújában elmondta, hogy még nem tapasztalt hasonló krízist élete során, bár kisgyerekként átélte a második világháborút. A koronavírus-járvány okozta változások szerinte „a civilizációnk túlélését veszélyeztetik”.
A milliárdos úgy fogalmazott, elképesztő, hogy az országok annak ellenére rendkívül felkészületlenek az ilyen jellegű világjárványokra, hogy a pestis óta rendszeresen végigkísérik az emberiség történelmét a különböző járványok.
A Hetek korábbi lapszámaiban cikksorozatban foglalkoztunk azzal, hogy Soros György családja miként vészelte át a második világháború viszontagságait. A teljes cikkeket itt, itt és itt lehet olvasni.
Soros hozzátette, hogy szerintem nem fogunk visszatérni ahhoz a helyzethez, ami a járvány előtt jellemzett bennünket. Azt viszont nem tudja, hogy vajon a kapitalizmus rendszerét ez a változás mennyiben fogja érinteni.
A tőzsde-spekuláns egyúttal részletesen kifejtette, hogy szerinte a világproblémákra adandó megoldások tekintetében az autoriter rendszerek jelentik a legnagyobb nehézséget. Kínával kapcsolatban úgy fogalmazott, nem támogatja a velük való szoros együtt dolgozást, mivel „meg kell védeni a demokratikus nyílt társadalmunkat”. Bár szimpátiáját fejezte ki a kínai nép felé, szerinte „a kínai értelmiség és az általános közvélemény nagyon mérges azért, hogy (Hszi Csinping diktátor) egészen a kínai újév végéig titokban tartotta a COVID-19 járványt.” Soros azt is elmondta, hogy a kínai vezetésben levő feszültségeket nagyon szorosan nyomon követi, hogy ott is megvalósulhasson a nyílt társadalom.
„Donald Trump diktátor szeretne lenni, de nem tud, mert az Egyesült Államok alkotmánya, amit az emberek még mindig tisztelnek, ezt megakadályozza” – tért ki az amerikai politikára a Demokrata Párt nagy támogatója. Soros kifejezte abbéli hitét, hogy Trump el fogja pusztítani magát, „és e téren a legvadabb várakozásait is felülmúlta.”
Az Európai Unióval kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a projekt folyamata, amivel az uniót létrehozták, sosem teljesült be, és ez sebezhetővé tette Európát. Soros szerint az igazságszolgáltatás kerekei nagyon lassan forognak. Kitért a német bíróság uniós bírósággal szembeni ítéletére is, ami érinti az Európai Központi Bank határozatát is. A milliárdos üzletember szerint, ez „elpusztíthatja az Európai Unió intézményét”, mivel a német alkotmánybíróság Németország egyik legnagyobb tiszteletben álló intézménye. Szerinte előbb egyeztetniük kellett volna az Európai Bírósággal.
A Hetek pénteken megjelenő lapszámában két válságkezelési programot vizsgálunk, amelyek szöges ellentétben állnak egymással. Az egyik Soros György nevéhez köthető, a másikat Matolcsy György részletezte a napokban.
Soros szerint Németországnak követnie kellene az uniós jogok, mert ha ők megkérdőjelezhetik az uniós szerv döntését, akkor bárki más is megteheti. „Dönthet úgy Magyarország és Lengyelország, hogy a bíróságaik nem követik az uniós jogot?” – teszi fel a kérdést. Ekkor az egész EU legitimitása is megkérdőjeleződik.
„Orbán Viktor arra használta a COVID-19 vészhelyzetét, hogy elfoglalja a parlamentet és diktátorrá nevezze ki magát” – fogalmaz Soros, aki szerint a német bíróság által teremtett precedens egyben az EU végét jelentheti.
Hozzászólna a témához? A Facebook oldalunkon megteheti:
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Vegye meg az aktuális lapszámot a digitalstand.hu/hetek oldalon, vagy fizessen elő akciósan a nyomtatott hetilapra vagy a digitális formátumra a hetek.hu/elofizetes oldalon.