Ferenc pápa az interjúban kitért arra is, hogy a legtöbb ember gondolkozásmódja, tetszik vagy sem, de a gazdaság körül forog. "A pénz világában úgy tűnik, teljesen normálissá vált az emberek feláldozása a születéstől az élet végéig" - fogalmazott, utalva a születés előtti abortuszokra például a Down-szindrómásoknál, vagy az eutanázia kulturájára, amelyben az időseket csupán egy meghatározott ideig gondozzák.
A katolikus egyházfő a Tablet kérdésére kifejtette a véleményét a jelenlegi helyzet ökológiai vetületéről. Ferenc pápa egy spanyol mondást idézett, mely szerint "Isten mindig megbocsát, mi is megbocsátunk néha, de a természet sosem bocsát meg." A pápa szerint beszédes, hogy most egy szó sem esik az ausztrál tüzekről, vagy az északi sarki jégsapkák olvadásáról, vagy épp a különféle árvizekről. "Nem tudom, hogy ez a természet bosszúja-e, de minden bizonnyal a természet válasza" - vélekedett.
Bergoglio szerint szelektív emlékezete van az embereknek, majd példaként említette, hogy az első és második világháború eseményeinek évfordulóin is többnyire a diktatúra feletti győzelemről emlékeztek meg, nem pedig az értelmetlenül odaveszett katonákról. "Ebben az időben, amikor Európában populista hangokat hallunk és szelektív politikai döntéseknek vagyunk szemtanúi, könnyen eszünkbe juthatnak Hitler 1933-ban elhangzott beszédei, amelyek nem sokban különböznek néhány európai politikus mostani szólamaitól" - fogalmazott.
Arról, hogy a világvallások hogyan reagáltak a koronavírus-járványra, a Hetek korábbi lapszámában írtunk. A katolicizmus, az iszlám, a zsidóság és a protestáns kereszténység is vegyesen dolgozta fel a pándémia jelentette kihívásokat.
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Fizessen elő most a digitális, vagy akciósan a nyomtatott formátumra! Részletek a hetek.hu/elofizetes oldalon.