Jakab szerint az országos reprezentatív tesztelés egy nagyon jó kezdeményezés. Már több európai országban is elvégeztek hasonlót, többnyire sokkal kevesebb ember bevonásával. Egy ilyen felmérés nagyon sokban hozzájárulhat ahhoz, hogy a járvány dinamizmusát, terjedését, aktuális helyzetét meglássuk, és esetleg előrevetítsük. Nagyon komoly tudományos értéke van, még akkor is, ha nem esnek majd be ezresével a pozitív eredmények – erre ő egyébként nem számít. Sőt úgy véli mindazok ellenére, hogy az átfertőzöttség arányának megállapítása nagyon fontos és hasznos dolog, kevés olyan ember lesz, akin átment volna a vírus. "A nyájimmunitás elérése gyakorlatilag esélytelen, ugyanis ehhez az kellene, hogy a lakosság átfertőzöttsége hatvan százalék legyen." - fogalmazott.
Elmondta, hogy a nyájimmunitás még az olaszoknál sem alakult ki. Ott a szűrővizsgálatok alapján ténylegesen mindössze 0,3 százalék volt az igazolt betegek aránya a lakosság egészéhez viszonyítva.
„Ha azt mondjuk, hogy az olaszok a nagy kapkodásban csak minden századik beteget találták meg, akkor még mindig csak 30 százalékos arányról beszélünk. Tehát még ott is messze van a nyájimmunitás, nemhogy nálunk.” – fejtette ki.
Az antitestszint vizsgálata egyébként azért is fontos a koronavírus-fertőzésen átesett betegek szervezetében, mert ez segít annak megállapításában, hogy mennyire alkalmasak ők donornak az úgynevezett vérplazma-terápiában, amely a súlyos betegek kezelésében jelenthet segítséget.
A sikeres magyar vérplazmaterápiáról korábban is írtunk.
Arra a kérdésre, hogy mikorra kerülhetnek forgalomba olyan gyógyszerek, vagy maga a koronavírus elleni vakcina elmondta, hogy az antivirális gyógyszerek kutatásában hamarabb várható eredmény. A gyógyszerek esetében két iránya van a kutatásnak: Új hatóanyag kutatása és tesztelése, vagy a már korábban más célra kifejlesztett és engedélyezett, a patikák polcain is elérhető gyógyszerkincs újrafelhasználása. Ez utóbbi azért gyorsíthatja meg a folyamatot, mert ha találnak olyan szert, amely az új típusú koronavírus okozta megbetegedések esetén is hatékony, akkor azt már nem kell újra engedélyeztetni. Bíznak benne, hogy egy-két héten belül tudnak új eredményekkel szolgálni.
Ami a vakcinát illeti, úgy gondolja, hogy hatóanyag előbb-utóbb biztosan lesz, hiszen több mint 90 ilyen projekt fut világszerte, ezekből olyan 8-10 nagyon ígéretes, több is a klinikai tesztelés fázisában van. Azonban szerinte egy bő évig biztosan még eltart, mire az első engedélyezett vakcina forgalomba kerülhet.
„Nagy valószínűséggel lesz második hullám, de ne legyen igazam. A szubjektív véleményem az, hogy ez a vírus még nagyon sokáig itt fog velünk élni, és fel kell készülni arra, hogy bármikor előfordulhatnak kisebb-nagyobb járványok, különösen influenzaszezonban.” – fejtegette a Koronavírus-kutató Akciócsoport vezetője.
A COVID-19 immunrendszerre gyakorolt hatását vizsgálva azt vették észre, hogy azoknál, akik enyhe tünetekkel vészelték át a betegséget, alacsony az antitestek szintje. Vagyis vélhetően rövidebb ideig élveznek védelmet egy újabb fertőzéssel szemben.
A teljes interjút a Hetek aktuális számában olvashatják.
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook oldalunkon megteheti:
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Vegye meg az aktuális lapszámot a digitalstand.hu/hetek oldalon, vagy fizessen elő akciósan a nyomtatott hetilapra vagy a digitális formátumra a hetek.hu/elofizetes oldalon.