A koronavírus elleni oltóanyag-kutatásokból csak 12-18 hónap múlva lehet védőoltás, de gyökeres fordulatot hozhat egy meglévő, korábban malária ellen használt gyógyszer célzott alkalmazása. „Semmi nem állhat az utunkba, hogy bármilyen úton megtaláljuk a legjobb ellenszert ezzel a rettenetes vírussal szemben” –
mondta Trump.
Az elnök a chloroquine nevű hatóanyagra utalt, amit 1934 óta használnak világszerte a malária gyógyítására. 2004-ben eredményesen próbálták ki a SARS vírussal szemben, és európai tesztek alapján hatékony lehet a koronavírus-fertőzéssel szemben is. Mivel egy engedélyezett, klinikailag kipróbált, könnyen előállítható és olcsó gyógyszerről van szó, az amerikai hatóságok gyorsított eljárásban engedélyezhetik a felhasználását súlyos koronavírus fertőzöttek esetében – a többi már csak a hatékonyságon múlik.
Nem véletlenül bízik Trump abban, hogy valamilyen váratlan, pozitív fordulat állhat be a világjárvánnyal szemben. Jól tudja ugyanis, hogy 2008-ban Barack Obama győzelmét nagyrészt a gazdasági világválságnak köszönhette, ami pont a választási évben rengette meg az amerikai emberek életét. Most még súlyosabb válság bontakozik ki, drámai gyorsasággal.
Másfél hónapja, február 4-én Donald Trump még az évértékelő beszédében azzal büszkélkedhetett, hogy elnöksége alatt Amerika „meggazdagodott”. Nem alaptalanul: beiktatásának napjához képest a tőzsdei részvényindex több mint 70%-ot erősödött, történelmi mélypontra süllyedt a munkanélküliség és az Egyesült Államok nyerésre állt összes gazdasági vetélytársával szemben. Alig hat hét alatt mindez
semmivé lett.
A Dow Jones részvény-index március közepére annyit esett, hogy már alatta van annak a szintnek, mint amikor 2017. január 20-án Trump átvette az elnökséget Barack Obamától. Annak ellenére történt ez a zuhanás, hogy az elnök kérésére a jegybank szerepét betöltő FED több mint 1000 milliárd dollárt pumpált élénkítésként a gazdaságba. Ráadásul a szövetségi óriásbeavatkozás pont ellentétes Trump eddigi gazdaságfilozófiájával, ami az állam szerepének a korlátozását hirdette.
Mindezek mellett már szinte eltörpül az, hogy az elmúlt hetekben zátonyra futott Bernie Sanders kampánya is, aki szélsőbalos, szocialista programjával ideális ellenfél lehetett volna novemberben Trump számára. Joe Biden, minden nyilvánvaló gyengesége ellenére egy elhúzódó válsághelyzetben sok amerikai számára vonzó alternatíva lehet, amire nyilvánvalóan a főáramú média nagy többsége is rá fog segíteni.
Az amerikai elnökválasztási kampány drámai fordulatairól a Hetek jövő pénteken megjelenő számában olvashattok elemzést, Apáti Ildikó tollából. Lapunk digitális változatára most kedvezményesen fizethettek elő, akár egy hónapra is.