Természetesen azok számára, akik a járványban elvesztették szeretteiket, semmilyen statisztika nem jelent vigaszt, a helyzet mégis az, hogy a riasztó bejelentésnek NINCS REÁLIS ALAPJA.
Mivel a betegség meghatározása és a tesztelési gyakorlat országonként nagyon eltérő és az adatok is bizonytalanok (azt a magyar tisztifőorvos is elismerte, hogy a fertőzöttek száma többszöröse annak, mint ahányan hivatalosan betegek), ezért nemzetközi összehasonlítást ezekből nem lehet megalapozottan tenni.
Létezik azonban egy olyan mérőszám, ami reálisan megmutatja, miként érinti a járvány az egyes államokat.
A koronavírus járvány talán legpontosabb nemzetközi összehasonlítási alapja az 1 millió lakosra jutó halálesetek száma, hiszen ezek a számok (majdnem) minden országban egyértelműek, és függetlenek attól, hogy hány embert teszteltek. Megdöbbentő és elgondolkodtató, hogy ennek a tragikus listának az első 12 helyén a legfejlettebb nyugati jóléti országok állnak.
Az április 8-ai adatok alapján Magyarország nemzetközi összehasonlításban az 52. helyen áll. A közép-kelet európai térségből az egymillió lakosra jutó halálozási arány szerint Bosznia-Hercegovina adatai a legrosszabbak (10), ezt követi Románia (10), Albánia (9), Csehország(8) és Szerbia (7). De még ezek az országok is jobb eredményeket mutatnak, mint a világátlag (10,5).
Magyarország az egymillió lakosra jutó 6 halálozással a térségben a középmezőnyben helyezkedik el, közvetlen szomszédaink közül Ausztriában sokkal rosszabbak a számok (27), Ukrajnában és Szlovákiában viszont sokkal jobbak (1 illetve 0,4).
Forrás: Worldometers.info
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Fizessen elő most a digitális, vagy akciósan a nyomtatott formátumra! Részletek a hetek.hu/elofizetes oldalon.