Sajnos a tanulmány szerint eddig a kutatók alábecsülték az új koronavírus mutációs képességeit, viszont azt igazolták, amit eddig is tudunk, vagyis, hogy minden egyes területen más és más mutáció mutatható ki. A mutációk sokrétűsége bizonyos szinten más-más gyógyítási körülményeket kíván.
Li csapata - a medRxiv.org-on közzétett értekezés szerint - 11 véletlenszerűen kiválasztott hangzhoui beteg koronavírus törzseit vizsgálta meg, s így fedeztek fel közel 30 változatot.
„A Sars-CoV-2 olyan mutációkkal rendelkezik, amik már nagyon könnyen képesek megváltoztatni patagenitásukat, azaz a fertőzőképességüket.” – szól Li tanulmánya.
Eszerint néhány mutáció funkcionális változásokhoz vezethet, ilyen például a vírus tüskefehérje része, mely protein felelős az emberi sejtekhez való kötődésért. A kutatásban kimutatták az új koronavírus törzsek közötti különbségeket, így fény derült arra, hogy a legagresszívabb vírus mutáció - ami egyben a leghalálosabb is - 270-szer nagyobb vírusterheléssel bírt, mint a leggyengébb. (A kutatók szerint a magas fertőzéspotenciállal bíró vírust mutatták ki több európai betegnél is, míg enyhébbeket találtak például az amerikai Washington állam néhány betegénél.)
A kínai kutatócsoport az eredmények tükrében arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy az egyes törzsek másfajta kezelést kívánnak a többihez képest, így a gyógymódok kifejlesztésénél is érdemes ezt figyelembe venni.
„A gyógyszer és vakcina előállítását nem szabad késleltetni, azonban szükséges lenne a mutációk hatásait is figyelembe venni ezek előállításakor.” - vélekedett Li professzor.
(A nyitókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix)
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Vegye meg az aktuális lapszámot a digitalstand.hu/hetek oldalon, vagy fizessen elő akciósan a nyomtatott hetilapra vagy a digitális formátumra a hetek.hu/elofizetes oldalon.