A négy hazai orvosképző egyetem és a KSH összefogásával indított országos színtű reprezentatív kutatás célja az, hogy valós képet kaphassunk a lakosság fertőzöttségével és immunitásával kapcsolatban.
A kutatás két csoportra bontható, ugyanis a vizsgált személyek egyik csoportját az úgynevezett PCR teszttel szűrik, ami azt mutatja meg, hogy éppen az adott pillanatban ki fertőzött, a vizsgált személyek másik csoportjában pedig a vérvételen alapuló antitest vizsgálatnak vettették alá. A tesztelésre a KSH által kiválasztott 17 787 ember kapott meghívást az ország egész területéről, 14 év felett minden korosztályból, valamennyien magánháztartásban élők.
Az eddigi eredményeket ismertette Dr. Merkely Béla, kiemelve, hogy a vizsgálat lezárultával ezek a számok még természetesen változhatnak. A keddi állás szerint eddig 8276 embert szűrtek PCR módszerrel, ekkor kettő esetben mutatták ki a COVID-19 fertőzést, vagyis, ha ezt a számot a teljes lakosságra kivetítjük 95 százalékos pontosággal azt mutatja, hogy 243-7230 aktív fertőzött lehet az országban. Az eddigi adatok alapján pedig az antitest vizsgálat során 1524 mintavételből 9 lett pozitív. Ha ez lenne a végeredmény, akkor az azt mutatná, hogy a fertőzésen átesettek száma 22339 és 92624 között lenne.
A Hetek pénteken megjelenő lapszámában interjút olvashatnak Jakab Ferenc virológus professzorral a járvány jövőbeni alakulásáról, a hazai járványadatok mögötti tényezőkről és a jövőben várható fordulatokról.
Az eddigi eredmények több dologra is rámutatnak, nevezetesen, hogy az idejekorán bevezetett korlátozó intézkedések hatásosak voltak, és hogy a nyájimmunitás nem alakult ki a lakosságban. Dr. Merkely Béla szerint az adatok tükrében megfelelő kontroll mellett, megkezdődhet a lazítás.
„A közhangulat abszolút pozitív. Akik eljönnek, tisztában vannak vele, hogy ez mennyire fontos, főleg az idősebbek örülnek nagyon nekünk. Szerencsére, akik részt vettek a vizsgálaton, nagy többségben beleegyeznek a jövőbeli megkeresésekbe is, amennyiben az szükséges lesz” - magyarázta forrásunk.
Azonban, vannak olyanok, akik nem élnek a kiválasztással, ami sajnos nem ruházható át másra: „a legnagyobb meglepetés talán az, hogy az emberek nem élnek azzal a lehetőséggel, hogy eljöjjenek és részt vegyenek a vizsgálatban, pedig egy ilyen szűrés amúgy 30-70 ezer forintba is kerülhet. A naponta behívottak száma eddig nem haladta meg az 50 százalékot. Ami azért nagyon rossz, mert nem csak magukat vagy esetleg a családtagjaikat képviselik, hanem legalább 500 másik honfitársunkat is. Sajnos, aki nem jön el, annak a szűrése nem ruházható át másra, pedig sokan szívesen élnének a lehetőséggel. Azok, akik ki lettek választva, nem helyettesíthetők, nem véletlenszerű az ő megkeresésük. Nem lesz reprezentatív a vizsgálat, ha kvázi mindenkit behívunk az utcáról.”
A szűrés során alkalmazott óvintézkedésekre vonatkozó kérdésünkre azt mondta: „Sok előírásnak kell megfelelnünk a szűrés közben, a higiéniai szempontok az elsők, mind ránk mind a páciensre nézve, mint például, hogy a várakozók megtartsák a másfél méteres távot, a kilincseket, tollakat, asztalokat fertőtlenítjük szinte mindenki után. Általában mindenki kesztyűben és maszkban érkezik, azokat nem veszik le, csak ha kérjük. Arról nem is beszélve, hogy mi is tetőtől-talpig be vagyunk öltözve. Szerencsére nem tartozik magas kockázatba maga a szűrés lebonyolítása.”
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook oldalunkon megteheti:
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Vegye meg az aktuális lapszámot a digitalstand.hu/hetek oldalon, vagy fizessen elő akciósan a nyomtatott hetilapra vagy a digitális formátumra a hetek.hu/elofizetes oldalon.