Katonákat fertőtlenítenek Washingtonban. Éles bevetés Fotó: Reuters
Újabb és újabb helyeken találnak lépfene-baktériumokat az Egyesült Államokban. Az eleinte elsősorban a média intézményeihez címzett levelek anthraxspórái most már postai alkalmazottakat fertőznek meg, sőt egyre több kormányhivatalban is felbukkannak.
Vasárnap anthraxot találtak az Igazságügyi Minisztérium postai részlegében – ahol többek között a John Ashcroft legfőbb ügyészhez érkező leveleket is kezelik. Jóllehet a létesítmény nem a minisztérium épületében, hanem a marylandi Landoverben található, az eset miatt az Igazságügyi Minisztérium földszintjén levő postai részleget is lezárták. Kapuzárásra kényszerült a Legfelsőbb Bíróság épülete is, ami miatt hétfőn a bírák – az épület fennállása óta első ízben – másutt voltak kénytelenek összeülni. Lépfene-baktériumot találtak a külügyminisztérium épületében – jóllehet ennek mennyisége hivatalos források szerint "nagyon-nagyon csekély" – és a perui amerikai nagykövetségen is.
A még mindig zárva tartó szenátusi épület ügyében a környezetvédelmi iroda hétfőn azt javasolta, hogy az anthraxspórák elpusztítása végett a következő két hét során klórdioxiddal kezeljék az épületet.
Anthraxpozitívnak bizonyult az Amerika Hangjának és a Food and Drug Administrationnek otthont adó washingtoni Cohen épület is.
Hétfőn este New York polgármestere, Rudy Giuliani sajtókonferencián bejelentette: nagy valószínűséggel megfertőződött egy hatvanegy éves kórházi alkalmazott, akinek az "állapota nagyon-nagyon súlyos", jelenleg is lélegeztetőgépen tartják.
Egy vasárnapi hír szerint most első ízben betegedett meg olyan személy is, aki nem a fent említett hivatalok egyikében dolgozott. A fertőzött személy annak a hamiltoni postai feldolgozóközpontnak a közelében lakik, amelynek egyik alkalmazottja szintén belélegezte a mérges spórát. Vele tizenháromra emelkedett a megbetegedések száma.
Lépfene-baktériumot találtak Manhattan legnagyobb postai intézményében is, amelynek egyik alkalmazottja, Laura Jones október 10-én vesztette életét. Akkor mindenki természetes eredetűnek vélte a hölgy halálát, a hatóságok azonban most azt vizsgálják, hogy vajon az ő halálát is a lépfene okozta-e.
Időközben egy New York-i postai szakszervezet ügyvédje az ország legfelsőbb postai vezetésének beperelésével fenyegetőzik, amennyiben nem rendelik el a manhattani postai létesítmény bezárását. Floridai postai dolgozók szintén pert indítottak az amerikai postaszolgálat ellen, az összes alkalmazott vizsgálatát követelve. Anthraxvizsgálatot eddig több tízezer emberen végeztek el, s a postai szolgálat hétfőn bejelentette: harminc postai létesítményt vizsgálnak át New Yorkban, New Jerseyben, Pennsylvaniában és Delaware-ben. A környezetvédelmi vizsgálat további kétszáz létesítményre terjedhet ki. Ezenkívül 40 millió dollárért szándékoznak a postai küldemények fertőtlenítésére szolgáló, elektronsugarakat kibocsátó készülékeket vásárolni.
Washingtoni egészségügyi szervek a kezdetben használt Cipro mellett a doxycycline nev? antibiotikumot is elkezdték alkalmazni a lépfene kezelésére. Erre állítólag azért volt szükség, hogy nagyobb legyen az egyensúly a gyógyszerek felhasználásában – ha valaki ugyanis hosszabb ideig ugyanazt a gyógyszert szedi, a szervezete egy idő után ellenálló lesz az antibiotikummal szemben. A doxycycline mellett szól az az érv is, hogy lényegesen olcsóbb a Ciprónál, és nagyobb készletek állnak rendelkezésre belőle.