Az iráni iszlám forradalom évfordulójára magyar közjogi méltóságok sora küldött üdvözlő táviratot Teheránba. A kormányzati nyilatkozatok szerint ez nem több diplomáciai gesztusnál. Sárközy Miklós szerint ez részben igaz is: kormányoktól függetlenül mindig is kimentek ilyen, a diplomáciai életben szokásos táviratok, ez nem a Fidesz-kormány specialitása. „A politikai berendezkedésétől függetlenül igen jelentős közel-keleti regionális erő és Magyarország között az 1850-es évek óta (ha a Habsburg Monarchiát is ide számítjuk) állandó diplomáciai kapcsolat van, amely sosem, semmilyen körülmények közt sem szüneteltek véglegesen” – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy a magyar diplomácia csak annyira nyit e téren, amennyire a perzsa országgal szembeni szankciók januári enyhítése után az Európai Unió államai is nyitnak.
Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az enyhülést kihasználva a magyar kormány – a keleti nyitás jegyében – lehetőséget lát a piaci kapcsolatok megerősítésére a két ország közt. A több közjogi méltóság által külön küldött üdvözlő távirat vélhetően ezt az épp kínálkozó „rést” próbálja meg kiaknázni és hangsúlyozni.
A szakértő azt is kiemelte, nem valószínű, hogy ez kiválthatja nyugati szövetségeseink rosszallását, hiszen az EU számos országa elkezdett „mozgolódni” Iránban, kihasználva a gazdasági szankciók lazulását. Legfontosabb gazdasági partnereik a németek, az olaszok és a franciák. Például a (most lemondott) olasz Letta-kormány kulturális és külügyminisztere egy hét különbséggel fordult meg Teheránban 2014 január-februárjában, ahol igen jelentős gazdasági és kulturális egyezményeket ütöttek nyélbe a két állam között. Az Iránnal 2011-ben – a teheráni brit követség iráni szélsőségesek általi feldúlása után – diplomáciai kapcsolatait megszakító Nagy-Britannia is küldött már ügyvivőt Teheránba és a londoni iráni követséget is újra kinyitották (bár itt is csak ügyvivő és nem nagykövet áll az élén), a The British Library és a Victoria and Albert Museum máris közös tudományos terveken dolgozik teheráni múzeumokkal.