Mátraalján, falu szélén, egész pontosan Mátraderecskén lakik Forgó Gábor. A negyvenéves polgármester 2010 óta igazgatja a falut, s a hírek szerint minden létező lehetőséget kihasznál arra, hogy egy hosszú távon is működőképes, önfenntartó falut hozzon létre. A kétezer lakosú település legnagyobb foglalkoztatója az önkormányzat, értelmes munkalehetőségek vannak, az emberek szeretnek dolgozni, és ez már elég ok arra, hogy az ember odamenjen kicsit körülnézni.
Első állomásunk a polgármesteri iroda, ahol egy fiatal növényorvos, Daragó Ágnes a polgármester társaságában arról beszél, hogy 2010-ben a falu munkanélküliségi mutatója közel 22 százalékos volt, míg ma 7 százalékos. A történet úgy kezdődött, hogy megtanították a dologtalan embereket a növénytermesztés és az állattenyésztés fortélyaira: két éve a közmunkaprogram keretében, uniós támogatással 40 falubeli nő és férfi vett részt az egyéves szakmai képzésen. Ez tette lehetővé, hogy a
derecskeiek megmunkáljanak 5 hektárnyi közös földet, zöldségeket termesszenek, saját disznótelepet tartsanak fenn, és egyre nagyobb volumenben gombatermesztéssel is foglalkozzanak. A képzésnek köszönhetően kivirult a háztáji kultúra is – a faluban nem látni elhanyagolt kerteket, a cigánysoron is rendezett porták sorakoznak.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »