A bajnoki cím sorsa a pályán dőljön el, ne asztal mellett Fotó: MTI
A Magyar Televízió kuratóriuma szeptember 18-i ülésén egyhangúlag elutasította az Arany Ászok Liga mérkőzéseinek közvetítéséről szóló szerződéstervezetet, amelynek értelmében a köztévé 450 millió forint fizetett volna közvetítési jogokért. A kuratóriumi elnökség úgy foglalt állást, hogy az MTV csak abban az esetben fizessen a közvetítésekért a Magyar Labdarúgó Ligának (MLL), ha a liga arra tendert ír ki, és piaci versenyben derül ki a jogdíj valós értéke. Az MLL válaszlépésként egy nappal később úgy döntött: további intézkedésig országos tévécsatorna nem engedhető be sem az NB I-ben, sem az NB I/B-ben érdekelt csapatok stadionjaiba, még a médiatörvényben előírt kilencven másodperces anyag elkészítésére sem; sportszervezethez tatozó személyek – klubvezetők, edzők, labdarúgók – nem nyilatkozhatnak országos tévécsatornának.
Ehhez azonban a sporttörvény alapján a ligának nincs joga. Kolláth György alkotmányjogász nyilatkozata szerint ugyanis az MLL nem tilthatja ki a tévécsatornákat a stadionokból. A médiatörvényben az áll: a tudósítás időtartama akkor korlátozható (egyébként nem kilencven, hanem ötven másodpercre), ha egy adott csatornának kizárólagos közvetítési joga van – ez azonban nem áll fenn. Kolláth szerint a labdarúgók, sportvezetők nyilatkozatainak letiltása is "elképesztő", hiszen a liga nem tulajdonosa a kluboknak. Az Országos Rádió és Televízió Testület egyébként felhívta a Magyar Labdarúgó Liga figyelmét arra, hogy a tévékamerák stadionokból való kitiltása sérti az országos televíziók és az állampolgárok jogos érdekeit, és felszólított a döntés visszavonására.
Az MTV-től elmaradt 450 millió forint jelentős érvágás a profi liga és a futballvállalkozások számára. A központosított televíziós jog eladásából és a névszponzori szerződésből származó bevételek mintegy 720–825 millió forintot tettek ki, amelynek most több, mint fele elmarad. Ráadásul a képernyőről való távozás jelentősen befolyásolhatja az Arany Ászokkal kötött szerződés anyagi oldalát (a megállapodás 300 millió plusz áfa összegről szól). A televíziós jogok kizárólagos tulajdonosa, a Football Duó Kft. időközben megállapodott a Magyar ATV-vel: a csatorna a reklámidő fejében vállalta a kiemelt mérkőzések közvetítését.
Ám nem ez az egyetlen ügy, ami miatt a Ligának, pontosabban Szieben László igazgatónak fájhat a feje. Az MLL ugyanis perben áll a Borsodi Sörgyár Rt.-vel. A cég azt követően nyújtott be kártérítési keresetet a liga ellen, miután az egyoldalúan felbontotta a vele 2001 elején öt évre kötött szponzori szerződést. Igaz, ezt egy közvetítő cégen keresztül tette meg, amely azóta már megszűnt. Ez adta a lehetőséget a ligának, hogy új szponzor után nézzen. Felmérték, hogy a Borsoditól befolyó évi 114 millió forintnál jelentősebb összegért is lehet értékesíteni a névhasználati jogot. Az új szerződés megköttetett az Arany Ászokkal, a Borsodi viszont perel: 200 millió forint kártérítést követel a ligától.
Szintén a ligával kapcsolatos hír, hogy Szieben László igazgató fegyelmi eljárást kíván indítani Détári Lajos ellen. Az edzőként tevékenykedő egykori kiváló középpályás ugyanis a következőket nyilatkozta a Nemzeti Sportnak: "Meglehetősen sajátságos viszonyok uralkodnak ebben az országban, és ez alól a sport, a futball sem kivétel. Ideértem, hogy nálunk különleges szempontok alapján kaphatnak munkát a futballedzők, és jómagam három olyan csapatról tudok, ahová egyértelműen az edzőképzésért felelős Mezey György közbenjárására szerződtettek trénert. (
) Viszont azt sem titkolom, hogy Magyarországon legalább húsz éve vezetői válság van, és ebben benne vannak a trénerek, a klubvezetők és igenis azok az úgymond hatalmi pozícióban lévő emberek, akik a háttérből irányíthatnak." A Lombard FC-vel nemrégiben szakított "Döme" a szombathelyi klub tulajdonosát is "előveszi", mondván Bíró Péter szedjen Cavintont, hátha akkor nem felejti el, hogy papíron még Détári a csapat trénere.
Nem Détári az egyetlen, aki elégedetlen a ligával. A Ferencváros például honlapján külön vezeti az úgynevezett Bozóky–Demján– Szieben-féle tabellát, amely a liga által a botrányos FTC– DVSC találkozó után levont hat pontot is bekalkulálja az eredménybe. Rossz belegondolni, mi lenne, ha tavasszal az MTK öt ponttal nyerné a bajnokságot a Fradi előtt