A disznók, az állatok értelmisége vezeti e forradalmat, s az eszme, az állatizmus jegyében alkotnak új világot az állatfarmon. "Gazdag lesz majd minden állat. A lóhere, árpa, zab, széna, búza mind a miénk lesz, ha eljön majd az a nap." Kezdetben az ellenséggel szembeni harc tisztán őrzi az egyenlőség ígéretét. Majd a disznók fokozatosan a többi állat fölé kerülnek, végül a korábbinál is szörny?bb kor jön az állatfarmra, egy félelmetes kan, Napóleon vezetésével, "aki" csellel és megfélemlítéssel lesz az állatok új, az embernél félelmetesebb zsarnoka. "És folytatódtak a vallomások és kivégzések, míg csak egész hullahegy nem feküdt Napóleon lába előtt, és a levegő nehéz nem lett a vérszagtól, amelyet az állatok Jones elűzése óta nem éreztek."
Orwell, a kiábrándult exkommunista belülről ismerte, amit precízen feltárt. Adott egy eszme, ami joggal sérelmezi a gazdasági, politikai elnyomást, és szebb, jobb kort ígér helyette. Ám a hatalom megragadása után az ígéret halványul, eltűnik egészen, és létrejön a még sötétebb rabság állapota.
"Ott már semmi más nem állt, csak egyetlen Parancsolat, amely így hangzott: MINDEN ÁLLAT EGYENLŐ, DE EGYES ÁLLATOK EGYENLŐBBEK A TÖBBINÉL. Ezek után már az sem látszott furcsának, hogy másnap a gazdaság munkájára felügyelő disznók mind ostort tartottak a mellső csülkükben."
A példázat nem csak a sztálinizmus pontos metszete. Minden, ember tervezte paradicsomépítés ágrajza múltra-jövőre szólóan.