Zafír, a hostess-robot. Arccal a jövő felé Fotó: S. L.
A háromezer négyzetméteren elterülő kiállítás alsó szintjén agyunk titkaival, a mesterséges intelligenciával, az űrkutatással – a műholdaktól a Mars-kutatásig –, egy Boeing 737-es szimulátorral és egy "zöld szobával" ismerkedhettünk meg. A zöld szoba olyan műterem, amelybe elég volt beállnunk, és helyben megtekinthettük magunkat egy animációs film főszereplőjeként. A felső szinten a
tudomány – a genetika, genomika, klónozás, a szív működésének feltérképezése – mellett helyet kaptak a futurisztikus művészet és dizájn produktumai is.
Egy üvegfalakkal körülkerített házban például futurisztikus lakberendezési tárgyakon szemrevételezhettük a Microsoft által elképzelt jövőt; ahol természetesen mindenütt komputerek állnak majd a szolgálatunkban, és amely technika előrevetíti a papír- és más iparágak csődjét. Belépéskor a hagyományos kulcs helyett elég lesz, ha az ujjunkat tesszük az érzékelőre, az előszobában pedig naprakész beszámolót kapunk az otthon állapotáról, és megtekinthetjük az esetleges videoüzeneteket is. A konyhában egy monitoron olvashatjuk el, hogy hűtőgépünk milyen ételből és mennyit tartalmaz, mit kell kidobnunk – mert már lejárt a szavatossága –, és milyen élelmiszerekből kellene utánrendelnünk – természetesen online, az interneten keresztül. Akár tanácsot is kérhetünk ahhoz, hogy a receptkönyvekkel online-kapcsolatban lévő számítógépünk milyen vacsorát ajánlana, amely – mondjuk – húsz perc alatt elkészíthető.
A nappaliban a Nemzeti Audiovizuális Archívum segítségével megtekinthetjük azokat a televíziós műsorokat, amelyekről lemaradtunk, ha pedig éppen könyvet szeretnénk olvasni, akkor a Nemzeti Digitális Adattárhoz fordulunk segítségért. A NAVA egyébként működő rendszer, amely az országos földfelszíni terjesztés? televíziók és rádiók magyar gyártású műsorait rögzíti digitálisan, műsorkezdéstől műsorzárásig, és hamarosan meg is kezdi szolgáltatását hazánkban – az NDA-hoz hasonlóan, amely azonban a könyvkiadást kíséri figyelemmel. A Microsoft által elképzelt lakásban természetesen a jegyzetfüzet szerepét is egy érintőképernyős számítógép vette át, amely egy speciális szoftver segítségével felismeri, és kis helyen tárolja kézírásunkat.
Az egyéb látnivalókkal, önismereti játékokkal, tesztekkel és installációkkal tarkított kiállításra – hétfő kivételével – alapáron ezer forintért juthatunk be. A projektet – az épületrekonstrukciót is beleszámítva összesen hárommilliárd forinttal támogattuk az adónkból.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »