Szilvalekvár sütôben
Hozzávalók: 2 kg szilva, 2 evőkanál ecet, 40 dkg cukor
Elkészítés: A szilvát megmossuk, kimagozzuk, ledaráljuk. Ecettel kiöblítünk egy tepsit, belerakjuk a szilvapépet, és 140 fokosra előmelegített sütőben 3-4 órát sütjük. Ne kevergessük, mert akkor leég. A sütőből kivéve átöntjük egy lábasba, és hozzáadjuk a cukrot. Folyamatosan kevergetve további 15-20 percig főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, a tetejére – vagy két celofán közé – tartósítószert teszünk, és száraz gőzben hagyjuk kihűlni.
Rumos szilvadzsem
Elkészítés: A szép, nagy, magvaváló szilvákat kimagozunk, és egy lábosban a cukorral elkeverve, gyors tűzön addig főzzük, míg forrni nem kezd. Minden kilogramm szilvára 20-25 dkg cukrot számítsunk. Egyszerre ne főzzünk nagy mennyiséget, hogy hamar felforrhasson. Forrón üvegekbe öntjük, a tetejére 1 kiskanál rumot teszünk, a szilvalekvárhoz hasonlóan lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk. Ízesíthetjük darabka fahéjjal és szegfűszeggel is.
Szilvás lepény
Hozzávalók: 40 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 2 dl tej, csipet só, 10 dkg cukor, 1,5 kg szilva, 5 dkg mandula (vagy dió), 2 kiskanál fahéj, 7,5 dkg vaj,
1 tojás
Elkészítés: 2 dl langyos tejbe a 2 dkg élesztőt bele kell morzsolni, 1 evőkanál cukrot rászórni. Amikor felfutott, összekeverjük a liszttel, az olvasztott vajjal, a csipet sóval és a tojással és megdagasztjuk. Akkor jó a kelt tészta, ha elválik az edény falától. Kis liszttel meg kell szórni, és konyharuhával letakarva 30 percig pihentetni. Közben a szilvát elő lehet készíteni: mosni, magozni, negyedekre vágni. A tésztát vajazott-lisztezett tepsibe fektetjük, majd a szilvákat sorban a tetejére helyezzük, amilyen sűrűn csak lehet. Végül apróra vágott mandulával vagy dióval megszórjuk, és 220 fokos sütőben kb. 15-20 percig sütjük. Sütés után 2 kávéskanál fahéjjal elkevert cukrot szórhatunk a tetejére.