Zavarba ejtő, ahogy a „szentatya” kifejezés elhangzik a képernyőn gyilkosságra bujtás, cselszövés és bujaság közben (házasságtörésről római egyházfőnél ugye nem beszélhetünk). De hát ilyen volt a reneszánsz pápaság légköre, s ebbe futott bele a fiatal Luther is a római utazásán. Hogy aztán, ennek hatására egészen más irányt vegyen a történelem…
Az epizódokban mindenesetre nincs konkrét erkölcsi ítélettétel, netán teológiai kritika. Jeremy Irons VI. Sándor pápát tűnődve és mélázva játssza a Dallas-beli Jockey és az Al Pacino alakította Keresztapa „rokonszenves gazember” stílusában. Elképesztő bűnöket generál környezetében, előre megfontoltan vagy ösztönösen, minden isteni és emberi etikára fittyet hány: mégsem egy visszataszító alak. Inkább bohém életművész, rafinált válságmenedzser, aki sorra megoldja a problémákat – igaz sajátos eszközökkel.
Az HBO-gyártású sorozat nagy sikerrel indult az Egyesült Államokban, s a harmadik évad után rendezője, Neil Jordan látványos mozifilmben tetőzné be a projektet, melyben, szavai szerint: „ a pápa végre borzalmas kínok közt meghalhat”.