Természetesen télen is szükséges szellőztetni, hiszen ahhoz, hogy jó közérzetünk legyen, és az egészségünket is megőrizzük, az otthonunk levegőjét fontos rendszeresen cserélni. Szakemberek szerint ehhez naponta 3-5 alkalommal szükséges szellőztetni. Energiatakarékossági szempontból legjobb 5-10 percre teljesen kinyitni az ablakokat, és kereszthuzatot csinálni, és erre az időtartamra a fűtést lecsavarni. Így az ingatlan falai és a bútorok nem hűlnek le, csak a levegő cserélődik ki. Pár perc múlva pedig ugyanolyan hőérzetünk lesz, mint szellőztetés előtt. Célszerű fürdés vagy más nagyobb páraképződés után, illetve a déli órákban is szellőztetni, amikor a legenyhébb kint a hőmérséklet. Sose hagyjuk résnyire nyitva az ablakot, mert így nem tud a lakás levegője kicserélődni, és a fűtés sem működik megfelelő hatásfokon.
A ritkán használt helyiségeket nem célszerű teljesen felfűteni, ám nagy hidegben ott sem szabad kikapcsolni a fűtést, mert a szomszédos helyiségek melegen tartása több energiát igényel, és a lehűlt falakat nem lehet gazdaságosan felfűteni. Így 15-17 fokos hőmérsékletet érdemes tartani ezekben a helyiségekben is.
A tél beköszöntével szinte klasszikusnak tekinthető a kérdés, hogy mi az ideális, egészséges hőmérséklet az otthonunkban. A hőérzetünket a hőmérséklet mellett többek között a páratartalom, illetve a légmozgás sebessége határozza meg. Pontosan szinte lehetetlen meghatározni, hogy mi az optimális hőmérséklet, hiszen ez nagymértékben függ az életkortól, testalkattól, fizikai aktivitástól, egészségügyi állapottól és az ingatlan adottságaitól is. Gyakorlatban a leginkább elfogadott, hogy a lakószobákban 20-22 fokot, a konyhában és a hálószobában 18-20 fokot, a fürdőszobában pedig 22-24 fokot ajánlatos beállítani. Mivel a legtöbben inkább pólót viselnek otthon, semmint pulóvert, 24 fokra is felfűtik az otthonukat, pedig 1 fokos hőmérsékletcsökkentéssel már 5-6 százalékos fűtési költséget lehet megspórolni, tehát ha 24 fok helyett csak 22 fokra csavarjuk a termosztátot, több mint 10 százalékot spórolhatunk a kiadáson!