Az emberi táplálékokban eredetileg minden benne foglaltatott ahhoz, ami az egészség megőrzéséhez szükséges. Ha ezeket a tápanyagokat egy az egyben elérhetővé tesszük a szervezetünk számára, akkor ez nemcsak az egészségünk fennmaradását, hanem az energiaszintünk növekedését is szolgálja – állítja Takács Ákos, az Élet Éttermének (korábbi nevén: Mannatural) alapítója. „Az alapkoncepció már létezett, hiszen a »raw vegan« ételeknek komoly szakirodalma van. Az újdonság az, hogy igyekeztem olyan ételeket kitalálni, amelyek az egészséges táplálkozást hazai ízekkel párosítják. A különböző tortáktól kezdve a tökfőzeléken át a székelykáposztáig minden étel nyers, hőkezelés nélküli, s ha elég lassan esszük, akkor minden, ami lehet, beépül a szervezetünkbe” – mondta. Így készülhet akár (hamis) májpástétom is napraforgómagból és tökmagból, amelyet összeturmixolnak, majd a hozzáadott majoranna, hagyma, fokhagyma, kis só, bors, pirospaprika – esetleg egy kis kömény – adja meg a sajátos, karakteres jellegét. A húsnak önmagában ugyanis alig van íze, s csak a fűszerezés adja meg azt az ízélményt, amelyet megszoktunk. A tökfőzelék is nyersen – főzés, párolás nélkül – készül tökből és kaporból, habarás helyett pedig napraforgómag-csíra, kevés fokhagyma és néhány datolya kerül bele. „Kicsit édeskés, kicsit sós, kicsit savanykás – így lesz komplex az ízélmény. Van benne még egy kis só, citrom, fokhagyma – »ízfokozó« gyanánt. Nem kell mást tenni, mint az egészet összeturmixolni és kész” – tudatja velünk az étterem alapítója.
De mi a baj a sütéssel, főzéssel, párolással? Takács Ákos szerint az, hogy megváltoztatja az alapanyagok szerkezetét – a fehérjéket ugyanúgy, mint a víz karakterét. Szervezetünk pedig sokkal jobban feldolgozza a gyümölcsben lévő víztartalmat, hiszen például a nagy melegben elfogyasztott görögdinnye nem okoz izzadást, de ha megiszunk egy pohár vizet – cukrozott üdítőkről nem is szólva –, akkor rögtön kicsapódik rajtunk a veríték. A manapság kapható húsokkal pedig az a baj, hogy a modern állattartás üzleti okokból mindenféle mesterséges anyagokat megetet velük (antibiotikumok, növekedésserkentők, génkezelt takarmányok vagy éppen bizonytalan eredetű halliszt), s szegény állati lények nem tudnak tiltakozni. Ehhez adódnak még a feldolgozás során hozzáadott mesterséges adalékanyagok is, ezért a húsételek közül – Takács úr szerint – a nyersen érlelt sonka a legegészségesebb. A finomított gabonaőrleményekben a finomítás jelenti a fő problémát, amely nem az egészségünk érdekében, hanem csupán a nagyobb nyereségért történik. Ehelyett az étteremben a magvakat részesítik előnyben – legtöbbször csíráztatott formában. A kenyér például lenmagból, zöldségekből és különböző fűszerekből készül, amelyet összekeverésük után 35 fokon szárítanak.
A vállalkozás egy kis büféből indult, a „jó ízű” ötletre azonban egyre több a vevő – hamarosan két új éttermet is nyitnak, az egyiket Szombathelyen, a másikat Budán.