Pokorni Zoltán oktatási miniszter. Hiteles oktatást Fotó: Somorjai L.
A hitel felvételéhez nem szükséges az anyagi háttérről szóló igazolással rendelkezni. Júliustól a kijelölt postahivatalokban lehet kérni a diákhitel-igénylő lapot, ezt kell kitöltve eljuttatni a Diákhitel Központ címére, majd augusztus végén vagy szeptember elején az egyetem vagy a főiskola pecsétjével igazolni kell, hogy valóban jogosult a hitel felvételére.
A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a külföldi egyetemen tanulók számára mód van arra, hogy szeptemberben egy összegben felvehessék a hitelt. Az itthon tanulók számára ez a lehetőség csak februártól nyílik meg.
A hitelt a képzés időtarta-mára lehet igényelni. Abban az esetben, ha a diák befejezte a tanulmányait, vagy félbeszakítja, megbukik, illetve kizárják az iskolából, el kell kezdenie a törlesztést. De mivel a visszafizetés a jövedelemhez van kötve, a törlesztés csak az elhelyezkedést követően indul (gyesre vagy munkanélküli időszakra tehát nem vonatkozik a törlesztési kötelezettség). A havi részlet a jövedelem 6 százalékáig terjed, tehát nem okoz túl nagy anyagi megterhelést még a gyengébben fizető szakmákban dolgozók számára sem. Bármikor adott a lehetőség az előtörlesztésre.
A hitelt 14 százalékos kamat terheli, ami természetesen az infláció függvényében változhat. Abban az esetben, ha külföldre költözik a diplomás, és ott szerez jövedelmet, akkor egy fix törlesztő részletté alakul át a havi kötelezettsége.
A hitelek folyósításához szükséges összeget a Diákhitel Központ megbízásából az Államadósság-kezelő Központ veszi a pénzpiacról, azaz diákhitelkötvényt bocsát ki. Pokorni Zoltán hangsúlyozta, hogy ezáltal nem nő az állam belső adóssága, hiszen ez egy kedvező üzleti vállalkozás, amire az állam garanciát vállal.