A fekete arany ára még nem érte el a mélypontot: a tizenegy kitermelő országot tömörítő OPEC attól fél, hogy akár 10 dolláros hordónkénti szintre is visszacsúszhat. A világ olajtermelésének negyven százalékát adó tagországok félelme igen erős, hisz a legtöbb országban a gazdaság bevételeinek nagy hányada az olajból származik. Az OPEC 22-28 dollár közötti hordónkénti árat tart kívánatosnak, de a múlt héten ez alá a szint alá csökkentek az árak. "Hacsak valami váratlan csapás nem éri az olajkitermelőket, vagy az Afganisztán elleni háború ki nem terjed a Közel-Keletre, a 20 dolláros árszintet tartani lehet" – állítja a New York Timesban egy szakértő. Az előrejelzések tehát igen bizonytalanok.
Hol vannak már a tavalyi 30 dollár fölötti árak? A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az olaj iránti kereslet a világgazdaság lassuló növekedési üteme miatt jelentősen csökkent, olyannyira, hogy ma a kilencvenes évek átlagkeresletének csak a kétharmadát teszi ki.
Az OPEC-tagországok a kitermelés csökkentésével próbálják felfelé tornászni az árakat, hogy legalább a 22 dolláros szinten megállapodjanak. Nincsen azonban egység az "olajországok" között, a nem OPEC-tag Oroszország, Norvégia, Mexikó vagy Omán nem lelkesedik a kitermelés visszafogásáért. Venezuela olajminisztere, Hugo Chavez egyenesen arra figyelmeztetett: ha a két fél nem tud megállapodni, annak árháború lehet a következménye.
Olcsó marad a benzin
Közel negyven forinttal olcsóbban vehetjük a benzin literjét, mint egy évvel korábban, a kedvező világpiaci olajárak következtében. A tavalyi, már-már elviselhetetlenül magas benzinárak kapcsán a fuvarozók és a kormány között született megállapodás szerint az üzemanyagok jövedéki adóját nem emelik mindaddig, amíg az olaj háromhavi átlagára 25 dollár alá nem csökken. Bár a világpiaci ár jócskán e szint alá esett, Varga Mihály pénzügyminiszter szerint mégsem kell az üzemanyag jövedéki adójának emelésére számítani. Legalábbis egyelőre.