Pekár István a Duna TV, Kondor Katalin a Magyar Rádió, és Mendreczky Károly a Magyar TV elnöke. Nem hallgatták meg őket Fotó: V. Sz.
A történet hétfőn kezdődött azzal, hogy az Országyűlés Költségvetési és Pénzügyi Bizottsága összeült. Bokros teendőik között szerepelt az MTV és a Magyar Rádió vezetőinek meghallgatása. A téma annak a 14 milliárd forintnak a sorsa lett volna, amely felől a kormány korábban döntést hozott.
Tehát hétfőn az SZDSZ, MSZP annak rendje-módja szerint megszavazta ezt a napirendi pontot, a kisgazdák tartózkodtak, míg a kormánypárti képviselők (az a néhány, aki jelen volt) nemmel szavaztak. Nem jött létre többség, a házszabály szerint ilyen esetben pedig nem lehet megtartani az ülést. A kormánypárti képviselők az eseményeket a következőképpen interpretálták: szándékos obstrukció történt, a bizottsági elnök és az ellenzéki oldal nem akarta a meghallgatást. "Pontosan az ellenkezőjét állították annak, mint ami a valóságban történt – mondta a Heteknek Szekeres Imre, a bizottság elnöke. – Én ezt a politikai zűrzavar jelének látom" – tette hozzá.
A történet folytatásaként kedden újra összeült a bizottság. Ekkor azonban (a már nagyobb létszámú) bizottság nem szavazta meg a közmédiumok meghallgatásának napirendjét. Válaszul az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők kivonultak a teremből. "Tiltakozásunk alapvető oka az, hogy az említett 14 milliárd forint sorsáról csak az intézményi vezetők beszámolója alapján lehet dönteni, hiszen meg kell ismernünk, miért halmoz évről évre milliárdos veszteséget az MTV és a Magyar Rádió (MR). Egyáltalán van-e terv arra vonatkozóan, hogyan lehet rendezni megnyugtatóan a két intézmény sorsát? – vetette fel Szekeres. – A tisztánlátáshoz tehát elengedhetetlen a meghallgatás. A kormányoldal csupán ürügyet keresett arra, hogy ebben megakadályozzanak minket" – magyarázta.
Mint ismeretes, a kormány 14 milliárd forintot ítélt az MTV-nek és az MR-nek az szja-ból származó többletbevételből kiszakítva. Ezt az eljárást azonban az ellenzékiek nem fogadják el, mondván, a kormánynak nincsen joga arra, hogy pénzügyi támogatást osszon, mert ezt csak az Országgyűlés teheti meg a költségvetési törvény módosítása révén.
A horribilis összegből 12,5 milliárd forint jutna az MTV Rt.-nek és 1,5 milliárd a rádiónak. Az MTV több mint fél éve nem fizeti az adót és a nyugdíjjárulékot a dolgozói után, sőt a tavalyi köztartozásaira kivetett bírságok is csak egyre halmozódnak. Az extra segítség ellenére egyes vélemények szerint legalább 6 milliárdos vesztesége lesz az idén az MTV-nek. A köztartozás elengedése szinte már rutinná vált, hiszen tavaly is mintegy 9 milliárdos köztartozás terhétől szabadította meg a médiumot az Országgyűlés. Az elmúlt két évben közel 20 milliárdos állami segítséget kapott a köztévé, miközben gazdálkodásának rendbetételére semmilyen koncepcióval nem rendelkezik, és a kormány az ez évi extra támogatást is a szőnyeg alá söprés hanyag eleganciájával kívánja a Szabadság térre utaltatni.