Vadász János elszánt Fotó: MTI
Vadász János, a KKDSZ elnöke a Heteknek elmondta, hogy nyomásgyakorló sztrájk-juk 360 ezer közalkalmazásban álló dolgozó közvetlen érdekének érvényesítését szolgálja, ők azok, akiket a minimálbér-emelés nettó 37 ezer 700 forintos bérre ítél. Helyzetüket kétségbeejtőnek tartja, mondván, ennyi pénzből nem lehet megélni. A gyakorlatban ez azt is jelentené, hogy a pályakezdő tizenhat éves takarító kislány ugyanabban az intézményben ugyanannyit keresne, mint a harminc éve ott dolgozó gazdasági végzettségű, felsőfokú szakvizsgával rendelkező gazdasági ügyintéző, vagy a három éve ott dolgozó egyetemi végzettség? népművelő-könyvtáros is. Panaszukat a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével (PDSZ) együtt az Alkotmánybírósághoz is eljuttatták.
A sztrájktörvény alapján petícióval fordulnak az Országgyűléshez: állítsák vissza a közalkalmazottak számára a bérrendszert – természetesen differenciált és magasabb bérekkel.
A KKDSZ célja, hogy az Országgyűlés tűzze napirendre még december 18-án az önálló képviselői indítványt, melyben megvitatják a szakszervezet követeléseit, miszerint az úgynevezett A/1, azaz a legalsó közalkalmazotti kategóriában január 1-jétől a garantált illetmény összege bruttó 50 ezer forint legyen, és a bértábla összegei ennek megfelelően emelkedjenek, valamint további követelésüket, hogy az illetménypótlék alapját bruttó 30 ezer forintban határozzák meg. Kalkulációjuk szerint a bértábla legmagasabb kategóriája az úgynevezett J/14, bruttó 222 ezer 660 forint lenne, ennyi pénzt a nyugdíj előtt álló nagydoktorok kapnának.
Vadász elmondása szerint a kormánnyal gyakorlatilag 1999 óta folytatnak bértárgyalásokat, amelynek eddigi eredményét a közalkalmazotti bérrendszer szétzilálásának minősítette, kezdve azzal, hogy a kormány a pedagógusbért fókuszálta, majd a további ígéretek beteljesítése helyett az oszd meg és uralkodj politikájának lehettek csak a tanúi. Vadász úgy vélekedett, a szakmai szorzók hamis üzenetet közvetítenek a társadalom számára, elhitetve azt, hogy vannak nagyon fontos, kevésbé fontos és nem fontos közalkalmazotti szakmák.