Euróbuli Itáliában Fotó: Reuters
Európa eurólázban ég. Már kézbe vehetik az újdonsült valutát azok, akik hozzájutottak az új kiszerelés? csomagokhoz, amelyek eurómintákat tartalmaznak. Az euró azonban most még hasznavehetetlen papír-, illetve fémdarab, hiszen csak január 1-jétől kap értéket. Az év első napjától február végéig nemzeti valutával fizethetnek az euróövezet lakói, de a visszajárót már euróban kapják, így vonják ki fokozatosan a forgalomból a régi pénzeket. Az "eurócsomag" érméi és bankjegyei segítenek abban, hogy megismerhetővé váljon az új valuta minden címlete. A görögök és az olaszok például hatalmas váltás előtt állnak. A több százezres, sőt milliós líraösszegek helyett néhány száz euróban kell gondolkodniuk jövőre az itáliaiaknak, s ez a kasszánál komoly odafigyelést igényel majd tőlük. Számukra talán sokkoló is lehet a hirtelen beálló "szegénység", hiszen a jövedelmük – szám szerint legalábbis – egyik napról a másikra a töredékére "zsugorodik".
A nagypolitika képviselői mindent elkövetnek annak érdekében, hogy sikeres legyen az évszázad legnagyobb pénzügyi manővere. A pénzváltó-automaták, illetve a telefonfülkék, pénztárgépek átállítása mind komoly előkészületet és jelentős anyagi ráfordítást igényel a cégektől. A legtöbb helyen a bankok, a vállalatok tréningeket szerveztek a dolgozóik számára, hogy megismerjék és kezelni tudják az eurót, sőt kiszűrjék a hamis pénzeket. Az érintett cégek, bankok nem kis összeget fordítottak a "nagy lépésre", s ez az éves forgalmuk néhány százalékát is kiteheti. Persze előnyük is származik a valutacseréből, hiszen a kampány és az átállás kapcsán számtalan új ügyféllel gazdagodnak, hosszabb távon pedig csökkenhet a sok valuta átváltásából eredő veszteség.
Nagy kérdés, hogy az euró hosszabb távon menynyire váltja be a hozzá fűzött reményeket. Az 1999. január elsejei indulásától kezdve az árfolyam ugyanis igencsak hektikusan mozgott a dollárhoz képest: három évvel ezelőtt – még csak folyószámlákon létező – egy euró 1,16 dollárt ért, de az impozáns start után meredeken és egyenletesen esett, mígnem 2000 második félévében eddigi mélypontjára zuhant: ekkor egy euró már csak 0,83 dollárt ért. Az Európai Unió vezetői hivatalosan biztatóan beszéltek a virtuális valutáról. A független kutatók viszont egyre több aggódó hangot hallattak azonnali beavatkozást sürgetve. Az euró egész 2000-ben és azóta is alacsonyabb árfolyamon mozog, mint a dollár. Figyelemre méltó, hogy sem a szeptember 11-ei terrortámadás, sem az azóta nyilvánvalóvá vált amerikai recesszió nem mozdította ki az eurót a holtpontról!
S hogy mit hoz a jövő? Erősítheti az eurót a felfutó kereslet, viszont gyengítheti az érmehiány, a szállítási nehézségek, és főként a felkerekítésből származó meglóduló infláció. Tényekről majd jövőre.
Euróátállás a Balkánon
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »