A forint a tavalyi sávszélesítés óta jelentősen erősödött, a napokban 12 százalékkal haladja meg az árfolyamsáv közepét. Így gyengült a dollár (276 forint) és az euró (242 forint) árfolyama. A piac találgat, kormányra kerülve az MSZP hogyan érhetné el a forint gyengítését, milyen következményekkel járna mindez, s milyen befektetési stratégia javasolt?
Lapunknak nyilatkozó e-lemzők szerint nem kivitelezhető az MSZP forintgyengítési szándéka. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank makroelemzője szerint az árfolyammozgást a piac szabályozza, s amíg a külföldi befektetőkben erőteljes a vásárlási szándék, marad a mostani erős forint. Török elképzelhetőnek tartja azt is, hogy egy kicsit tovább erősödik, de szerinte nem kell attól tartani, hogy átlépné a 15 százalékot. A kormány mesterséges beavatkozása nemcsak hatástalan – ahogy ezt nemzetközi példák is mutatják –, hanem elkerülendő magatartás, mert a befektetők előtt megkérdőjelezi a jegybank hitelességét. Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. makroelemzője szerint a választások kapcsán elhangzott felfokozott nyilatkozatok ellenére a következő egy-két évben nem lesz számottevő változás az árfolyam-politikában.
Mind Török, mind Nyeste úgy véli, hogy az év során a jelenlegi árfolyamon marad a forint, nem várható sem számottevő gyengülés, sem jelentős erősödés. Középtávon az euró 240–246 forint környékén mozog majd.
Mindezekből következtetve Török Zoltán szerint nagyobb – több tízmilliós – összeget befektetni szándékozóknak a forint alapú befektetések mellett a dollár-, illetve az eurókötvények vásárlása is javasolt. De átlagos hazai befektetők számára inkább a forint alapú, rövid lejáratú állampapírok, kincstárjegyek vásárlása ajánlatos.