Egyetemisták a kapuk előtt. Nehéz a bebocsátás Fotó: MTI
A tapasztalatok szerint a friss diplomások egyre nehezebben találnak munkát, s ez a kedvezőtlen tendencia az idén elérte az eddigi legmagasabb csúcsot. Augusztusban és szeptemberben több mint ötezer diplomás fiatal jelentkezett a munkaügyi központokba, szakemberek szerint számuk a valóságban ennek akár a három-négyszerese is lehet. A munkanélküliek között a 18–24 éves korosztály aránya 22 százalék, szemben az uniós 16 százalékos átlaggal. Pusztán augusztusban és szeptemberben közel 900 fővel nőtt az állástalan diplomás fiatalok száma.
A nehézségek több forrásból is erednek. Az elmúlt években, amikor szélesebb rétegek számára nyílt meg a felsőfokú oktatás lehetősége, nagyságrendekkel többen végeztek, s ez nemcsak a diploma értékét csökkenti, hanem túlkínálatot okoz az egyes szakmákban. E folyamat részeként mára túltelítetté váltak olyan szakmák, amelyek korábban biztos megélhetést jelentettek, mint például a jogi, a pénzügyi, a gazdasági végzettség. Az elhelyezkedési nehézségek nemcsak vidéken, hanem a fővárosban is kézzelfoghatóak. Nem ritka, hogy vidéki városokban informatikai végzettséggel is fél évig, egy évig munkanélküliként kénytelenek várni egy-egy megüresedésre. A tavalyi 50 százalékos béremelés miatt már a pedagógusi szakma is kezd betelni, hiszen több tanár visszatért az oktatásba. Joggal panaszkodhatnak a művelődésszervezők, az agrár- és könny?ipari végzettséggel rendelkezők is, de a legdivatosabb marketing- és reklámszakmák is telítetté váltak 2003-ra. Jellemzően az érettségizettek 30 százaléka, a diplomások 15 százaléka nem tud a végzettségének megfelelő munkakörben elhelyezkedni, amit a szociológusok a kapcsolati tőke hiányával magyaráznak. A szociológusok arra a – szintén a rendszerváltással együtt járó – problémára is keresik a választ, miként lehet megoldani annak a jól képzett szakmunkásrétegnek az utánpótlását, amely a régi rendszerben a társadalom legnagyobb részét magába foglalta. Mára a külföldi befektetők legnagyobb akadálynak a megfelelő szaktudással rendelkező szakmunkások hiányát tartják.
A friss diplomások gyors elhelyezkedését a szakmájuk telítettsége mellett a nagyvállalatok elvárásai is hátráltatják. Főként a multik azok, amelyek szakmai gyakorlattal rendelkező fiatalokat keresnek, s így a pályakezdők gyakran épp emiatt nem tudnak megfelelő gyakorlatra szert tenni. Megfelelő álláshoz elengedhetetlen az idegennyelvtudás, elsősorban az angol társalgás szint? ismerete, s ez az uniós csatlakozást követően még inkább vízválasztó kritérium lesz.
A KSH felmérése rámutat arra, hogy sokan nem fogadják el a képzettségüknek nem megfelelő állásajánlatot, inkább kivárnak. A Fővárosi Munkaügyi Központ tájékoztatása szerint a műszaki végzettség? – villamos- és gépészmérnök – fiatalok a legkeresettebbek, különösen akkor, ha az valamilyen gazdasági képzettséggel is párosul. Továbbá változatlanul népszerű a pénzügyi vonal és az informatika. Ilyen munkakörökre folyamatos a kereslet.