Több napilap is pénzügyminiszteri tanulmányokra hivatkozva közreadta, milyen adóváltozásokat ajánl a tárca a kormány számára. Ezek közé tartozik az szja-tábla kulcsainak módosítása: a középső sáv felső szintje az idei 1,5 millióról 1,9 millió forintra emelkedne, és vagy 24, vagy 26 százalékos kulcs tartozna hozzá. A legjelentősebb változás talán a kedvezmények rendszerében várható. A PM szándékai szerint 1,9 és 2,5 millió forintos éves jövedelem között fokozatosan megszűnnének az adókedvezmények, hasonlóan a családi kedvezményekhez, melyek lépésről lépésre átalakulnának családi pótlékká. A tárca úgy számol, hogy jövőre 3-3,2 százalékkal emelkedhetnek a reálbérek, és az idei 53 ezerről várhatóan 57-58 ezer forintra emelkedne a minimálbér, de továbbra is adómentes maradna.
Újra szóba került a kamatadó bevezetése, az illetékek jelentős emelése, az egészségügyi hozzájárulás további csökkentése is, illetve a fiatalok és a gyesről visszatérők alkalmazása esetén tb-járulékkedvezmény életbe lépése.
Lapunk kérdésére a Pénzügyminisztérium sajtóosztályának képviselője elmondta, a jövő évi adóváltozásokkal kapcsolatban nincsen döntés, a tervezés időszakában tartanak az események. Jelenleg is többféle javaslaton dolgoznak a szakemberek. A tárca javaslatának elkészítésére augusztus végéig van idő, szeptemberben kerülne a parlament elé. Az újságcikkekben megjelentekkel kapcsolatban hozzátette: zavarosak a leírtak, nem tudják, milyen anyagokból dolgoztak az újságírók. Kiemelte: a tárca – a híresztelésekkel szemben – nem tervez az inflációt érdemben meghaladó áremelkedést az idén a hatósági árak vonatkozásában.
Ugyanakkor bizonytalansági tényezőnek számít az olaj világpiaci árának emelkedése, amely kihat a hazai energia- és üzemanyagköltségek nagyságára. (Az olaj világpiaci ára a héten újabb csúcsot döntve 44 dollár felé emelkedett hordónként.) A PM továbbra is reálisnak tartja, hogy a fogyasztói árak növekedése az idén 6,5 százalék körül alakul, jövőre pedig 4,5 százalékra mérséklődik.