Kukoricacsövek. Bőséges termés, szűkös raktárbázis Fotó: Somorjai L.
Az első uniós év azonban nemcsak új intézményeket, szabályokat hozott, hanem – mint Medgyessy Péter exminiszterelnöktől búcsúként megtudtuk – a kormány hathatós közreműködésével hatalmas, rekord-gabonatermést is. A tavaszi időszakban sokan örültek, hiszen a nagy termést most már az EU az intervenciós rendszerén keresztül megvásárolja, garantált 101 eurós áron. Az első naiv örömök után, az intervenciós szabályok megismerésével azonban következett a felismerés időszaka.
Idén a tavalyinál 2 millió tonnával több, 5,9 millió tonna búza termett. Ehhez kell még hozzászámolni a várható kukoricatermést. A 2004. október 7-ei felmérés szerint a kukorica betakarítása lassú ütemben megkezdődött. A várható termés közel 8 millió tonna lesz. A lassúság leginkább a raktározási kapacitás hiányának köszönhető, hiszen a raktárokat a búza elfoglalja. A többi gabonával együtt idén 16 millió tonnát meghaladó termés várható.
A rekordtermés azonban nemcsak itthon, hanem mind a környező országokban, mind az unió többi országára is jellemző. Például Romániában a tavalyihoz képest háromszorosára nőtt a termés
mennyisége, elérte a 7 millió tonnát. A rekordtermés miatt a nemzetközi piacokon igen nagy túlkínálat alakult ki, amely lenyomta az árakat. A hazai gazdák pedig a 101 euró reményében nem, vagy csak szükség miatt, kis mennyiségben értékesítenek búzát. A belpiaci gabonaforgalom a minimálisra csökkent. Az eladói és a vételi árajánlatok között jelentős különbség mutatkozik.
Az intervenció uniós szabályai alapján az intervencióra felajánlott terményt intervenciós raktárban vagy az unió által minősített saját raktárban kell elhelyezni. A raktárból pedig csak az unió által történő értékesítést követően fogják kiszállítani. És itt kezdődnek a gondok. Várhatóan igen nagy mennyiség? gabonát ajánlanak fel a gazdák, mértéke elérheti az 5 millió tonnát is. Ehhez képest szeptember 30-ig mindössze 319 raktárt ajánlottak összesen 2,17 millió tonna raktárkapacitással.
Az ellenőrök eddig 1,3 millió tonna gabona tárolására szánt raktárt ellenőriztek, azonban az eredeti követelményeknek csak azok töredéke felelt meg. Jelenleg a szükségtárolók felmérése folyik. Németh Imre FVM -miniszter már a nyáron jelezte a brüsszeli bizottságnak, hogy gondok várhatók, és több, a jelenlegi EU-szabályozástól eltérő ötlettel állt elő. Javasolta az intervenció előrehozását, amit a bizottság elutasított. Kért exporttámogatást a gabona kiviteléhez, a bizottság ezt is elutasította. Amit sikerült elérni, hogy a gabona Constanzába való kiszállításához fuvartámogatást kaphatnak az értékesítők. A gabona túltermelési, raktározási problémája nem új keletű. Már több évtizede megoldatlan kérdés. Az ország EU-ba való belépésével nem szűnhetett meg, hiszen az EU üzemorientált, intervenciós rendszere a saját raktárral rendelkező termelőket támogatja. A hazai termelők pedig csak elenyésző számban rendelkeznek terményük tárolásához elegendő raktárral. Az elmúlt évben készült agrárstratégia-dokumentumokból a termelői jövedelem szempontjából fontos tárolási kérdés vagy hiányzik, vagy csak általánosan van megemlítve, ami komolyan felveti a jelenlegi kormányzati vezetés felelősségét is.