A vállalati csődöket figyelemmel kísérő Coface Hungary felmérése szerint az idén az első negyedévben közel 25 százalékkal nőtt a fizetésképtelenné vált cégek száma az egy évvel korábbihoz képest. A kutatók szerint ez tovább romolhat a következő időszakban. Leginkább a nagy- és kiskereskedelem, az építőipar, az autóipar bizonyos területei, az autókereskedelem, valamint a szórakoztatóelektronika és a logisztika - ezen belül is a fuvarozás - veszélyeztetett iparág. Ebben a helyzetben a túlélés érdekében nincs más lehetőségük a cégeknek, mint a költségek maximális leszorítása és a kockázatos partnerek kiszűrése.
A vállalatok legnagyobb problémája - ahogy a „békeidőben", úgy a válság idején is - a pénzszűke, csakhogy ez most elképzelhetetlen méreteket öltött. Éppen emiatt még a stabil, megbízható piaccal és megrendelésállománnyal rendelkező cégek sem kapnak hitelt a bankoktól. Így mára a napi termelés finanszírozása sem biztosított minden esetben. Ez a felállás nemcsak a kis- vagy közepes cégekre igaz, hanem a több száz főt foglalkoztató nagyvállalatokra is. Olyan hungarikumokat előállító neves cégek, mint a Pick, a Globus vagy a Hollóházi porcelánmanufaktúra is komoly kátyúba jutottak.
Az egyébként jól működő, magas technológiai háttérrel rendelkező cégek eddig már több ezer munkatársuktól váltak meg, de ez mégsem elegendő, némelyiknek a holnapja is kérdéses. Mint egy lapunknak nyilatkozó szakember elmondta, a válság több, nehezen megoldható feladat elé állította a cégek menedzsmentjeit. Egyrészről a jelentősen visszaeső kereslet, a csökkenő bevétel jelent gondot, ami miatt nehezebbé válik a hitel törlesztése, a bérek fizetése. Amíg korábban a bankok a stabil cégek esetében hajlandóak voltak hitelt nyújtani, addig most csak a legritkább esetben partnerek.