Rossz volt az időzítés. A választási kampány kellős közepén duplán rosszízű „tréfának” tűnik a gáz árának újabb drasztikus emelése. Nem meglepő, hogy nemcsak az ellenzéki Fidesz ágált az emelés, mint újabb „népnyúzás” ellen, hanem az MSZP is. Ez érthető, hiszen nem a kormányzópárt emberei döntöttek az emelés mellett, mégis a közvélemény szemében ők a „hunyók”. Az MSZP-nek eddig nem jött be a kampánystratégiája, ez az „eset” pedig tovább ronthatja a pozícióját. Az ATV értesülése szerint az MSZP – ha rajta múlna – lemondatná Hónig Péter energetikai minisztert és a Magyar Energia Hivatal elnökét, Matos Zoltánt, amiért a szervezet a gáz árának 10 százalékos emelése mellett döntött. Az MSZP kezdeményezte a Gazdasági Bizottság összehívását is, mert meggyőződésük, hogy rosszul kalkulálták ki az emelés mértékét – közölte Budai Bernadett, a párt szóvivője.
A Fidesz szintén elfogadhatatlannak tartja az emelést – ellenfelével szemben azonban az ügy számára politikai előnnyel járhat. Cser-Palkovics András, helyettes szóvivő elmondta, hogy kormányra kerülésük után átalakítják a gáz- és távhőtámogatási-rendszert. Elfogadhatatlannak tartják ugyanis, hogy a rezsi döntő részét a közüzemi számlák teszik ki. Arra is ígéretet tettek, hogy átvizsgálják a közüzemi szolgáltatók szerződéseit. Tény, hogy az energiaköltségek ugrásszerűen nőttek az elmúlt években. Miközben 50 százalékos volt az infláció az elmúlt tíz évben, a gáz két és félszeresére nőtt. Mértéke nemcsak az uniós átlaghoz képest kiugró, hanem a magyar bérekhez képest is irreálisan magas.
A kormány – nyilvánvalóan a választásra való tekintettel – nem merte eltörölni a kompenzációs rendszert, pedig az az eredeti terv szerint áprilistól megszűnt volna. A döntést az új kormányra hagyta, ugyanis a törvény még júliusig érvényben marad – tompítva ezzel az intézkedés súlyát. A kompenzáció tehát egyelőre marad, így a legrászorultabbak mentesülnek a drágulástól. Országosan 470 ezer család kap a legnagyobb támogatásból, ők azok, akiknek fejenként kevesebb a jövedelmük 57 ezer forintnál, nekik közel 20 százalékkal kell kevesebbet fizetniük.
A lakosság többségének viszont minimum 10 százalékkal kell többet fizetnie. Az Energia Hivatal adatai szerint a legolcsóbb szolgáltató a FŐGÁZ, ahol 95,47 forintba kerül egy köbméter, az E.ON 95,86 forintért számítja, míg a legdrágább a Tigáz a 112,95 forintos árával. Ezekre a tételekre azonban rá kell még számolni egyéb járulékos költségeket, valamint az áfát is, így 135 forint fölötti összeg jön ki a számla végén.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »