„Folyamatosan romlik a helyzet - mondta megkeresésünkre Lénárd Mariann, a Banki Hitelkárosultak Egyesületének főtitkára. - Egyre több családnál jelent napi gondot annak eldöntése, hogy a rezsit vagy a hitelt fizessék, együtt ugyanis nem megy. Jelenleg 200-250 ezerre tehető azon családok száma, akik már két-három hónapja csak részben vagy egyáltalán nem tudnak fizetni. Számukra segítség lehet ugyan az év végéig hirdetett kilakoltatási moratórium, de ez messze nem a megoldás" - szögezte le. Pedig sürgősen meg kell találni a kivezető utat, mert a kialakult helyzet hosszú távon is komoly szociológiai problémát halmoz fel a társadalomban. Egyre több gyermeknek kell ugyanis olyan családban felnőnie, ahol napi anyagi gondok vannak, csőd, illetve széthullás szélén táncol a közösség. A kilakoltatás önmagában véve is drámai élethelyzet, nem beszélve arról, hogy a végrehajtónak törvényi kötelezettsége az eseményhez kihívnia a gyámügyeseket, akik - mivel nem biztosított a lakhatás - elveszik a szülőktől a gyermekeket.
A legutóbbi, nyilvánosságra került kilakoltatás során tucatnyi civil igyekezett segíteni a bajba jutott családon. A kilakoltatás ugyan megtörtént, de a ház hátsó kijáratán keresztül kimentették a gyerekeket a gyámügyesek elől.
A gazdasági válság kirobbanása, a devizahitelek elszaladása számos családi drámát idézett már elő eddig is. Kórházi adatokból kimutatható az öngyilkossági kísérletek megszaporodása. A hitelshop.com tudósítása szerint egyre inkább bevett dologgá válik, hogy lakáshitel felvételekor öngyilkosság esetére is kötnek biztosítást az ügyfelek. Eddig ez a tétel kizáró oknak számított, a biztosítók nem fizettek, de mára már szinte valamennyi biztosító beleveszi ezt az eshetőséget is életbiztosítási csomagjába.